Nyheter

Oklart om Marocko öppnar för direktflyg till Israel

Det är oklart ifall det inom en snar framtid kommer börja gå direktflyg mellan Israel och Marocko.
Det är oklart ifall det inom en snar framtid kommer börja gå direktflyg mellan Israel och Marocko.

Uppgifter om att relationen mellan Marocko och Israel snart skulle tina, med direktflyg mellan länderna som följd, tillbakavisas som falska nyheter av en diplomatkälla. I fredags ska också hundratals marockaner ha protesterat mot Förenade arabemiraten och Bahrains normaliseringsavtal med Israel.

Publicerad Uppdaterad

Den israeliska tidningen Times of Israel och judisk-amerikanska Jewish Press rapporterar båda om obekräftade uppgifter om att Donald Trump ser en introduktion av direktflyg mellan Marocko och Israel framför sig, efter att han rott iland det så kallade Abrahamavtalet mellan Israel, Förenade arabemiraten och Bahrain. Uppgifterna ska ha framförts i israeliska Kanal 12:s nyheter den 12 september. 

En diplomatkälla i den marockanska huvudstaden Rabat, som den israeliska tidningen Israel Hayom ska ha varit i kontakt med, menar dock att uppgifterna inte är att lita på. Källan kallar i stället rapporterna om att Israel och Marocko snart kommer att få se tinade relationer, som skulle resultera i direktflyg, för falska nyheter. 

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
HELG

159,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS