Jeffrey Epstein
Kungligheter, kändisar och biståndsprofiler i blåsväder efter senaste Epsteinsläppet
Nobelpriskommitténs tidigare ordförande, kronprinsessan Mette-Marit, en svensk FN-topp och Microsoftgrundaren Bill Gates. De är alla exempel på personer som förekommer i de miljontals Epsteinfiler som nyligen släppts. Det norska kungahuset är nu i gungning.
Epsteinhärvan fortsätter att växa. Nyligen offentliggjorde USA:s justitiedepartement över tre miljoner dokument, bilder och videoklipp från utredningen av den dömda och döda sexförbrytaren Jeffrey Epstein. Bland de personer som nämns i dokumenten finns en lång rad kändisar, kungligheter, världsledare och några av världens rikaste.
Det har tidigare framkommit att personer som den brittiska före detta prinsen Andrew och USA:s tidigare presidentpar Bill och Hillary Clinton haft samröre med Epstein.
Nu står det klart att den tidigare norska statsministern och Nobelprisprofilen Thorbjørn Jagland nämns i dokumenten. Mejl visar att Jagland hade kontakt med Epstein och diskuterade en familjeresa till hans ö i Karibien samtidigt som norrmannen var ordförande i Nobelkommittén. Jagland, som var ordförande när Barack Obama och EU fick fredspriset, har nekat till att resan blev av. Norska Ekobrottsmyndigheten uppger att de ska utreda de släppta dokumenten för att se om innehållet kan leda till utredning om ekonomisk brottslighet.
Det som har blivit mest uppmärksammat gällande Epsteinfilerna i Skandinavien de senaste dagarna är dock att Norges kronprinsessa Mette-Marit nämns runt 1 000 gånger i dokumenten. Mette-Marit ska bland annat ha lånat Epsteins bostad i Florida med en väninna i fyra dagar – en plats där flera av Epsteins tidigare övergrepp ska ha begåtts.
Norska hovet har tidigare bekräftat att Mette-Marit träffade Epstein vid flera tillfällen under perioden 2011–2013. Epstein dömdes första gången 2008 för sexköp av en minderårig.
Hösten 2012 frågade kronprinsessan Jeffrey Epstein om det var ”olämpligt” att föreslå en bild av nakna kvinnor till hennes då 15-årige son. Mette-Marit ska också ha svarat att ”Paris är bra för otrohet” när Epstein skrivit att han varit på jakt efter en fru och föredrar skandinaviska kvinnor.
Enligt hovexperten Roger Lundgren är förtroendet för det norska kungahuset skadat efter de nya avslöjandena.
– Mette-Marit kommer att behöva ge en stor intervju och göra avbön för en hel del saker. Jag tror att norrmännen kommer att förlåta henne, men varumärket är jättetrasigt, säger han till TT.
Avslöjandet om Mette-Marit och Jagland har fått den norska statsministern att reagera.
– De måste svara för sig själva och de borde klargöra saken. Jag förväntar mig att de gör det. De har visat dåligt omdöme i den kontakten de haft, säger han.
Den norska kronprinsessan är dock inte den enda kungligheten att nämnas i dokumenten. Prinsessan Sofia nämns också då hon 2012 – innan hon blev prinsessa – var inbjuden till en filmvisning hos Epstein, uppger Expressen. Enligt hovet deltog hon inte. Hovet har tidigare uppgett att prinsessan Sofia träffat Epstein i sociala sammanhang, och att de inte haft kontakt de senaste 20 åren.
Danmarks kung Frederik nämns även han några gånger i filerna, bland annat som inbokad gäst vid en middag som en affärspartner mejlat till Epstein, då Frederik fortfarande var kronprins. Men det framgår inte om Epstein själv skulle närvara. Danska hovet uppger att kungen aldrig har träffat Epstein.
De senaste Epsteindokumenten har även lett till nya anklagelser mot den före detta brittiska prinsen Andrew. Förra året fråntogs Andrew Mountbatten-Windsor, kung Charles bror, sina kungliga titlar på grund av sitt samröre med den dömde och avlidne Jeffrey Epstein.
Virginia Giuffre, som var målsägande i målet mot Epstein, hade anklagat den dåvarande prinsen för våldtäkt i ett mål som slutade i en överenskommelse utanför domstol, trots att att Mountbatten-Windsor hela tiden hävda sin oskuld. Nu riktar ytterligare en kvinna anklagelser mot exprinsen.
Mångmiljardären Elon Musk, affärsmannen Richard Branson och Microsoftgrundaren Bill Gates finns bland övriga som nämns i de nya Epsteinfilerna.
USA:s president Donald Trump, som lärde känna Epstein på 1980-talet, förekommer också flitigt i dokumenten. Trump vidhåller att han aldrig gjort något fel och att han bröt med Epstein efter att det skurit sig mellan dem på 00-talet. Trump har aldrig anklagats för Epsteinrelaterade brott av rättsväsendet. I höstas kom det uppgifter som gjorde gällande att han hade känt till Epsteins sexualbrott, men inte deltagit i dem.
En svensk man, som i dag är i 70-årsåldern, finns också i hundratals mejl- och sms-konversationer med Epstein, enligt flera svenska medier. Bland annat ska han haft som uppdrag att ”scouta” unga kvinnliga modeller på universitet och under Stockholmsveckan på Gotland.
En annan svensk som förekommer i dokumenten är FN-toppen Joanna Rubinstein. Enligt SVT besökte Rubinstein Epsteins ö i Karibien tillsammans med sin familj 2012 – några år efter att Epstein dömts till fängelse för sexköp.
Rubinstein, som nu har lämnat sitt uppdrag som ordförande för insamlingsstiftelsen Sverige för UNHCR, skriver i ett sms till SVT att hon träffat Epstein vid ett tillfälle.
”Utöver detta har jag inte haft någon kontakt med honom”, skriver hon.
En annan biståndsprofil som figurerar i dokumenten är Sarah Ferguson, exfru till den tidigare brittiska prinsen Andrew. Hon har enligt e-postkonversationer haft kontakt med Jeffrey Epstein när han satt i fängelse för att ha köpt sex av en minderårig. Dokumenten pekar på en nära relation mellan Ferguson och Epstein och att hon planerade att träffa honom i hans hem fem dagar efter att han släppts.
Hennes välgörenhetsorganisation, Sarah's Trust, har meddelat att den nu kommer att stänga ”under överskådlig framtid”.
Det har också kommit fram att Handelshögskolan i Stockholm fått gåvor på över fem miljoner kronor från Epstein fram till 2014. Pengarna har framför allt gått till ett stipendium för kvinnor instiftat av en svensk affärskvinna och har haft Epstein som betydande finansiär.
”Vi känner oss oerhört bedrövade över att unga kvinnor blivit presenterade för en sexbrottsling, av någon de litade på och kände förtroende för”, skriver Handelshögskolans kommunikationschef Hanna Flodmark i ett mejl till Expressen.
Det senaste släppet av Epsteinfiler är det största hittills och sägs även vara det sista. Totalt har omkring 3,5 miljoner dokument släppts.
Ungefär 200 000 dokument har undanhållits eller redigerats av olika skäl, rapporterar The New York Times. Enligt justitiedepartementet publicerar de bland annat inget som kan avslöja offrens identiteter eller material som skildrar övergrepp mot barn. Att en stor del av materialet är maskerat väcker ilska hos amerikaner som tror att det finns mycket kvar som behöver komma fram i ljuset och som hoppades att Trump skulle se till att hela materialet släpptes.
Jeffrey Epstein hittades död i ett häkte i New York i augusti 2019, efter att ha gripits en dryg månad tidigare. Eftersom han förgrep sig på minderåriga kallas hans ö i Karibien av vissa för ”pedofilön”.