Nyheter
Kristendom ännu störst
En koptisk flicka ber i Grottkatedralen i Kairo vid en mässa 8 november. En stor kartläggning visar att nära var tredje person i världen räknar sig som kristen och knappt var fjärde som muslim. Den tredje största gruppen är personer utan någon religionstillhörighet.
Foto: Bernat Armangue / Ap / Scanpix
Personer utan religionstillhörighet utgör nu den tredje största gruppen i världen, efter kristna och muslimer. Det visar en studie som presenterats i veckan. Kristendomen är störst, men islam har de yngsta efterföljarna och därmed den största tillväxtpotentialen.
32 procent av världens befolkning räknar sig som kristna, och kristendomen utgör därmed världens största religion. Därefter följer islam, med 23 procent och så många som 16 procent säger sig inte tillhöra någon religion alls. Det här är något av det som framkommer i Pew Forums studie "The Global Religious Landscape", som bygger på en analys av 2 500 olika källor, däribland folkräkningar och demografiska studier i 232 länder och siffrorna gäller för år 2010.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP