Public service

SVT:s och SR:s höga förtroende kan bygga på felaktiga siffror – ”skandal”

SVT och SR lyfter ofta fram de höga förtroendesiffrorna från SOM-institutet.

I mer än tio år har SOM-institutet publicerat felaktiga förtroende­siffror för SVT och SR, uppger Kvartal. Stora mängder SD-väljare saknas i under­sökningarna, uppger tidskriften och påpekar att dessa väljare generellt har lågt förtroende för public service. Avslöjandet väcker starka reaktioner, men SOM-institutet tonar ner kritiken. 

Publicerad Senast uppdaterad

Svansföringen är hög hos såväl Sveriges television som hos Sveriges Radio när det gäller SOM-institutets redo­visningar om svenska folkets förtroende. Enligt institutets officiella rapporter ligger SVT och SR i topp i undersökning efter under­sökning, och det är dessa siffror som före­trädare för de två företagen gärna skyltar med i sin utåt­riktade kommunikation.

Enligt den senaste mätningen (från 2025) uppgav 70 procent av svenskarna att de har mycket eller ganska stort förtroende för respektive bolag. 

Men nu visar en granskning som nät­tidskriften Kvartal har gjort att förtroende­siffrorna SOM har redovisat inte är korrekta. Stora mängder SD-väljare – gruppen som har lägst förtroende för public service – saknas exempelvis genom­gående i SOM-institutets siffror, vilket inte alls redovisas i de officiella rapporterna.

– Det är väldigt troligt att det här är ett problem för under­sökningen och att det inte speglar verklig­heten korrekt, säger Johan Martinsson, före­ståndare för SOM-institutet 2017–2023 och nu opinionschef på undersöknings­företaget Demoskop, till tidningen.

Problemet med SOM:s siffror är, enligt Kvartals granskning, alltså att flera grupper i befolkningen är kraftigt under­representerade och att SOM medvetet väljer att inte vikta resultaten, det vill säga justera dem så att olika grupper i under­sökningen motsvarar deras faktiska storlek i befolkningen. Mönstret åter­kommer år efter år.

Förutom sverigedemokrater är yngre personer och personer med lägre utbildning ofta under­representerade i under­sökningen. Exemplet med sverigedemokraterna är väldigt tydligt. I den senaste offentlig­gjorda SOM-under­sökningen var endast 12 procent av de svarande sverige­demokrater, medan SD fick över 20 procent av rösterna i det senaste riksdags­valet, skriver Kvartal.

Hur stort förtroende som svenskarna egentligen har för SVT och SR är oklart.

I ett mejlsvar till Världen idag bemöter Daniel Jansson, forsknings­kommunikatör på SOM-institutet, Kvartals kritik.

”Vår mening är att Kvartal­artikeln kraftigt förenklar och dessutom helt bortser från resonemang kring viktningens risker och förtjänster. Den är skriven med målsättning att skapa opinion mot public service. Att vikta på parti­sympati ger dessutom ganska små effekter på utfallet i förtroendet för SVT – något som artikeln inte nämner. Vår nuvarande hållning kring viktning av SOM-under­sökningens resultat är att det kostar mer än det smakar”, skriver Daniel Jansson.

Han bifogar en graf som visar ett utfall från ett nytt test där institutet gjort en viktning utifrån parti­sympati. Skillnaderna mellan den officiella statistiken och den nya teststatistiken är mellan en och två procent­enheter, och det är enligt Jansson inom fel­marginalen för en sådan typ av undersökning.

Kvartal påpekar samtidigt att en annan undersökning, från Medie­akademin, visar att svenskarnas förtroende för public service sjunkit rejält sedan omkring 2010. Enligt denna undersökning var det 62 procent som hade förtroende för SVT och 67 procent som hade förtroende för SR förra året. 

Granskningen från Kvartal har fått många sverige­demokrater att reagera. 

”Kvartals avslöjande om att stora grupper SD-väljare saknas i SOM-institutets förtroende­mätningar är häpnads­väckande läsning. Om uppgifterna stämmer är det inget annat än en skandal och både SOM-institutet och aktörer som okritiskt har spridit de manipulerade uppgifterna har en del att förklara”, skriver SD-ledaren Jimmie Åkesson på Facebook. 

Jimmie Åkesson (SD).
Alexander Christiansson (SD).

SD:s kulturpolitiske tales­person Alexander Christiansson menar att det hela riskerar det att förstärka en utbredd misstro. 

– Det bekräftar en bild som en grupp människor i samhället har. I det här fallet mina väljare, som har ett lågt förtroende. Då bekräftar det att man försöker mörka någonting. Och det är farligt, för man måste kunna ha ett förtroende för institutioner och myndig­heter i en demokrati, säger han till Bulletin

Förtroendemätningen

  • SOM-institutet vid Göteborgs universitet mäter varje år svenskarnas förtroende för olika medier – bland annat de två public service­företagen SVT och SR.
  • I den senaste mätningen uppgav 70 procent att de har mycket eller ganska stort förtroende för bolagen.
  • Samtidigt har förtroendet bland regerings­partiernas och Sverige­demokrat­ernas väljare aldrig varit lägre.
Powered by Labrador CMS