Nyheter
Klart med nytt namn för pastorsutbildning
I helgen sa Evangeliska frikyrkans styrelse ja till den nya kristna ledarutbildningen. Tidigare har även Pingströrelsens och Svenska alliansmissionens styrelser gjort tummen upp och därmed är det unika, ekumeniska projektet redo att sjösättas.I höst kommer den utbildning som diskuterats och planerats i flera år att komma i gång. "Akademi för ledarskap och teologi" har utvecklats i samarbete mellan tre samfund, folkhögskolor, Örebro tekniska högskola och Högskolan för ledarskap och teologi i Oslo. Ulrik Josefsson, nuvarande rektor för Pingstförsamlingarnas teologiska seminarium, blir ny utbildningsföreståndare och ser fram emot terminsstarten.
– Det känns jättebra. Styrkan i samarbetet ligger i att vi får större bredd och samlar resurser och kompetens. Det låter som en besparingsplan, men det är snarare en utökning, säger han och tillägger att den nya utbildningen ska ses i ljuset av att kyrkokartan ritats om de senaste åren.
– Det här svarar mot den verklighet samfunden står i där gamla gränser suddas ut och församlingarna söker pastorer och ledare i andra sammanhang än tidigare.
Anders Bengtsson, missionsföreståndare i Svenska alliansmissionen, menar att man arbetat grundligt och långsiktigt för att utbildningen ska stå sig under lång tid framöver.
– Det bygger på ett förtroende och då måste det få ta tid. Vi hoppas att utbildningen ska vara till välsignelse för Guds rike i många år. Vi känner att vi hittat ett koncept som har en bra teologisk och akademisk nivå och samtidigt ett fokus på att forma församlingsledare, säger han.
Utbildningen är fyraårig och nationellt sammanhållen men genomförs regionalt på fem platser i landet. Betoningen ligger just på att forma församlingsledare och det märks inte minst genom att varje student kommer att vara kopplad till en lokal utbildningsförsamling, där man får praktisera kunskaperna i klassrummet och där man också har en mentor.
När tre samfund ska samsas om innehåll och inriktning kring en teologisk utbildning innebär det givetvis också en utmaning.
– Risken som finns är att man förlorar sin identitet och kokar ner allt till minsta gemensamma nämnare. Det ska vi motverka genom att ha en bredd och kursmässigt lämna utrymme för olika profilinriktningar. Vare sig man tänker sig en framtid som församlingsplanterare, bibellärare eller ungdomspastor ska det finnas utrymme för det. Olikheterna ska vara en tillgång och något som kan fördjupa, säger Ulrik Josefsson, som också betonar att den ekumeniska basen bara är en del i den nya utbildningens styrka.
– Det främsta ligger ju i kvaliteten och att den är sammanhållen men samtidigt närvarande regionalt.
Anders Blåberg, missionsdirektor för Evangeliska frikyrkan, menar att kombinationen mellan akademisk kunskap och en varm församlingsmiljö är utbildningens största tillgång.
– Ledarutbildning på akademisk nivå är resurskrävande och jag tror att vi på detta sätt kan göra en bra skola tillsammans. För en god utbildning krävs både insikt i Guds ord och teologi och en lärandemiljö i en lokal församling. Det är tufft i dag att vara ledare så detta behövs verkligen, säger han.
Samuel Teglundsamuel.teglund@varldenidag.seFotnot: Utbildningen kan läsas på hel- eller deltid och sista ansökningsdatum är den 15 april.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP