Aktivism

Israel stoppade båt med Greta Thunberg och terror­försvarare

Israel bordade under natten till måndagen fartyget där bland andra Greta Thunberg och kontroversiella Thiago Ávila fanns ombord.

Fartyget med Greta Thunberg och flera kontroversiella medresenärer, däribland personer som försvarat attacker mot civila israeler, har stoppats av Israel. Aktivisterna skulle efter bordningen få se en film om Hamas massaker den 7 oktober.

Enligt Israel kommer den lilla nödhjälp som fanns på båten att föras till Gaza. 

Publicerad Senast uppdaterad

Israels utrikesdepartement bekräftade under måndagen att landet tagit kontroll över fartyget Madleen och att besättningen förts till Israel. Bordningen ska enligt aktivisternas inlägg i sociala medier ha skett natten till måndag, uppger TT, och i en video på X beskriver resenärerna aktionen som ”kidnappning”. 

På bilder distribuerade av Israel syns dock hur de blir tilldelade vatten och smörgåsar och tryggt förs till land i en båt. 

”Föreställningen är över”, skriver landets utrikesdepartementet på X och refererar kritiskt till fartyget som ”the selfie yacht”.

”Den lilla mängd nödhjälp” som fanns ombord och som inte redan nyttjats av resenärerna själva kommer att föras till Gaza ”via verkliga humanitära kanaler”, uppger departementet.

Före bordningen uppmanades båten att ändra kurs, något som inte skedde. Vissa experter hävdar att Israels aktion på internationellt farvatten strider mot folkrätten. Men FN konstaterade själva 2010, i ett utlåtande efter att Israel stoppat ett annat påverkansfartyg, att sjö­blockaden mot Gaza var legitim för landets säkerhet och suveränitet.

Aktivisterna skulle enligt Israel, efter bordningen, få titta på den 43 minuter långa film som tidigare sammanställts om Hamas terrorattack den 7 oktober 2023. 

Med på båten fanns, förutom den kända svenska aktivisten Greta Thunberg, som själv anklagats för antisemitism, flera andra kontro­versiella personer. I svenska medier har opinionsbildare hyllat resan, men medresenärernas bakgrund har fått begränsad uppmärksamhet. 

En av dem, Thiago Ávila, ska till exempel ha deltagit i begravningen av Hizbollah­ledaren Hassan Nasrallah och beskrivit denne som en martyr och ett helgon som inspirerat människor världen över. Det sprids även videoklipp på honom där det skanderas: ”Död åt Amerika. Död åt Israel. Seger till islam.”

Att Ávila medverkat på Nasrallahs begrav­ning kommenterar Thunberg så här i SVT

– Det har jag inte hört någonting om, men vi är aktivister som står för fred och mot alla former av brott mot mänskliga rättig­heter. 

En annan medresenär är tyska Yasemin Acar, som bland annat lagt upp en film när hon jublande dansar i samband med Irans massiva missilattack mot civila israeler. Hon har också filmats när hon ändrade ett budskap från ”Förstör Hamas” till ”Förstör sionismen”.

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard är tydlig med att aktivisterna som rest till Gaza trots den avrådan som funnits i många år, bär ett eget ansvar för situationen de satt sig själva i.

– Det vilar ett mycket stort ansvar på den som väljer att resa i strid med den avrådan som finns och det innebär också minskade möjligheter för svenska myndigheter att hjälpa till, säger hon enligt Aftonbladet.

Artikeln har uppdaterats.

Powered by Labrador CMS