Nyheter

Hamas: Samlingsregeringen är över

Palestinske presidenten Mahmoud Abbas och det palestinska självstyret är på nytt i konflikt med Hamas som säger att samlingsregeringen inte längre existerar.

Den palestinska samlingsregeringen, som bildades i somras, finns inte längre. Det beskedet gav Hamas på söndagen. Konflikten mellan Hamas och Fatah har blivit alltmer laddad.

Enhetsregeringens sexmånadersperiod har gått ut, förklarade Hamas talesman Sami Abu Zuhri vid en presskonferens i Gaza city på söndagen. Zuhri sade att samtal ska hållas om en framtida regering, uppger palestinska nyhetsbyrån Maan. Zuhri ska ha sagt att Hamas "inte är intresserat av provokationer, utan söker att bevara den nationella enheten".
Enhetsregeringen bildades i somras i ett nytt försök att ena de bittra rivalerna Hamas och Fatah och få ett samlat styre över Gaza och Västbanken. Men samarbetat har gnisslat påtagligt, liksom vid tidigare försök att enas. Hamas har fortsatt att i praktiken styra Gazaremsan även om enhetsregeringen formellt haft makten.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS