Nyheter

God tv: Ni kan se oss via parabol

God tv: Ni kan
se oss via parabolCom hem stryker God Channel ur sitt tilläggsutbud i höst.
Men kanalen kan redan ses gratis av alla i dag, påminner det globala tv-bolaget.


Världen idag har tagit emot mejl och telefonsamtal från många besvikna läsare efter onsdagens nyhet om att Com hem i oktober tar bort möjligheten för drygt 1,7 miljoner hushåll att beställa den globala kristna kanalen. I gengäld kommer svenska Kanal 10 med i utbudet.
– Svenskarna ska inte vara ledsna, för God Channel finns kvar och kan ses gratis över satellit och bredband, säger Simon Jacobsen, skandinavienchef för God TV, som äger kanalen.

Com hem ersätter i oktober månad den globala kristna kanalen med Kanal 10, som nu får potentiell tillgång till de drygt 1,7 miljoner hushåll som är anslutna till Com hem.
– För tio år sedan var det tusentals svenskar som efterfrågade God Channel hos Com hem. Men det var en mindre andel som sedan var beredda att betala månadskostnaden för att ha kanalen. Om svenskarna vore villiga att betala så skulle det finnas två kristna kanaler på Com hem i dag, säger Simon Jacobsen.
God Channel sänder dygnet runt, och programmen kan ses direkt på hemsidan (www.god.tv), samt över satellit.

– God Channel finns över Sverige i alla väderstreck, åt vilket håll man än riktar sin parabol. Utrustningen, en antenn och en digital mottagare, kostar under 1 000 kronor, förklarar Simon Jacobsen.

Eva Janzon
eva.janzon@varldenidag.se

Fotnot: Detaljer om sändare och om vilka kabelföretag som erbjuder God Channel finns på www.god.tv/tunein/sweden

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS