Nyheter
Fyra döda i terrorattack mot synagoga i Jerusalem
Israeliska specialstyrkor på plats efter terrorattacken mot Antabisynagogan i Har Nof, västra Jerusalem.
Foto: Ronen Zvulun/AFP Photo/TT
Fyra döda och åtta skadade när yxbeväpnade män gick till attack mot synagoga i västra delarna av Jerusalem.Jerusalem Post-korrespondent: "Ny front har skapats".Hamas: Det blir fler hämndattacker.
Fyra personer dödades och flera skadades på tisdagmorgonen när två beväpnade män attackerade en synagoga i Jerusalem, enligt israeliska Röda Davidstjärnan (Magen David Adom).
Åtta personer skadades varav fyra allvarligt. Två av de skadade är poliser.
– Vi ser på det här som en terroristattack, sade polisens talesperson Micky Rosenfeld enligt Jerusalem Post.
Polisen berättar att det två misstänkta palestinska terroristerna var beväpnade med både skjutvapen och yxor när de attackerade gudstjänstbesökare som var på väg in till morgonbönen i synagogan nära Ha-Rav Simon Agasigatan i Har Nof i den västra delen av Jerusalem.
En polispatrull med två poliser var snabbt på plats och hamnade i skottväxling med de misstänkta som sköts till döds.
Enligt de första uppgifterna kommer de båda misstänkta från östra Jerusalem.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP