Nyheter
Anklagade för brutal ”andeutdrivning” - döms till fängelse
En pastor och styvmamman och pappan till den flicka som berättat om övergrepp i samband med exorcismförsök, döms till fängelse av hovrätten. De åtalade friades av tingsrätten som inte ansåg att flickans berättelse kunde styrkas.
Världen idag har vid flera tillfällen berättat om fallet i Borås som drog till sig stor medial uppmärksamhet under förra året. En då tolvårig flicka ska enligt egen utsago ha utsatts för kränkningar och tortyr. Hon ska ha fått håret avraktat, blivit bränd med knivar och hållits isolerad. Hon har också berättat hur hon kallats häxa och att föräldrarna sökt hjälp hos en pastor i Borås och en i Malmö för att flickan skulle "befrias".
En expert i rätten berättade att metoderna som påstås ha använts av föräldrarna som kommer ifrån Kongo, är vanliga i deras hemland i miljöer där naturreligioner och spiritism blandats samman med kyrkliga riter.
De åtalade nekade till brott. Borås tingsrätt betonade i den friande domen att det råder religionsfrihet i Sverige. Man menade att flickans berättelse är trovärdig men att de saknade hållbara bevis för ett fällande.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
139,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
229,-
kr/månad
KÖP