Nyheter

Alingsås i startgroparna

Alingsås i startgroparna Alingsås är en av de kommuner som vill förändra stödet till föräldrarna. Ett principbeslut om att kommunen ska införa större valfrihet i barnomsorgen har redan tagits. Nu pågår utredning av hur detta ska utformas. Bland annat undersöker man om det är möjligt att låta föräldrar bli dagbarnvårdare åt sina egna barn.

En föräldragrupp för valfrihet har varit starkt engagerad i Alingsås och lyckats få politikerna med på noterna.
Gunilla Gomér är kommunstyrelseledamot för kristdemokraterna, och hon har varit pådrivande för att få fram en förändring som gynnar barnfamiljerna och stärker deras ansvar och inflytande.
I andra kommuner där man anställt föräldrar som dagbarnvårdare åt egna barn har man ställt som villkor att föräldrarna också tar emot dagbarn utifrån. Gunilla Gomér tycker dock att Alingsås bör pröva ett system utan en sådan inskränkning. Familjer ser olika ut, i en flerbarnsfamilj har man kanske inte utrymme för att ta hand om ytterligare barn. Det vore orimligt om det skulle utesluta dessa familjer från valfrihetssatsningen.
Gunilla Gomér är inte orolig för att någon skulle vilja överklaga ett system med valfrihet.
Då får vi ju en juridisk prövning av var gränserna egentligen går.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS