"Schyman är knappast intresserad av teologi"
Förra veckan skrev Gudrun Schyman i Kyrkans tidning om att Svenska kyrkan behöver be om ursäkt för sin inställning i kvinnoprästfrågan.
- Svenska kyrkans oförmåga att ta itu med den teologiska frågan, gjorde att man löste den politiskt istället, säger komminister Dag Sandahl om Gudrun Schymans debattinlägg.Komminister Dag Sandahl tycker Gudrun Schyman är yvig, och inte särskilt väl påläst när hon debatterar.
– Hon fungerar som en gammal bolsjevik i Östtyskland. Det handlar om att presentera den tillrättalagda versionen av historien.
Samtidigt är Dag Sandahl kritisk till hur kvinnoprästfrågan behandlats inom Svenska kyrkan.
– Det fanns en oförmåga att ta itu med den teologiska frågan, och då löste man den politiskt i stället för teologiskt. Gudrun Schyman är ju inte särskilt intresserad av vad aposteln Paulus har att säga om saken, konstaterar han.
– Det blir nu medelklassens sätt att göra karriär och bli chefer. Så kan man inte tänka om prästyrket, det är en tjänarsyssla längst ned. Jag blir tagen av Gudrun Schymans sätt att skumma på ytan.
Dag Sandahl betonar att de som tänker annorlunda än ledningen kring prästämbetet inte är kvinnoförtryckare.
– De kvinnliga kyrkoherdarna får i första hand ta smällar av de mansgrisar som gärna röstar fram kvinnliga kyrkoherdar.
– När dessa sedan väl kommer till kyrkorna och frågar vad de har för behörigheter blir svaret från gubbarna: "Inga". Männen vill fortsätta bestämma, medan kvinnorna får vara handläggare.
Hur skall du på en minut förklara för det svenska folket att din ämbetssyn inte har med kvinnoförtryck att göra?– Det går inte i vår kultur. Det går inte att tränga igenom den barriären. Det går att förklara för dem som känner mig sedan länge, men det går inte på en minut.
– Läser man episteln i kyrkan så lyder texten: "Så lyder Herrens ord". Vi säger faktiskt att det är Herrens ord, och då kan man inte bara välja och vraka – då blir det problematiskt. Det visste den gamla liturgikommissionen om, som därför bytte ut detta uttryck till "Så lyder dagens epistel".
– Menar vi att det är Herrens ord, då får man sätta i gång och jobba med texterna. I grunden handlar det om vad en präst är egentligen? Det är ingen glamorös karriärsyssla, eller som Bo Giertz sade: "Det är ett hårt arbete".
Ruben Agnarsson
ruben.agnarsson@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP