Utdragen väntan tär på hjärtat, uppfylld önskan är ett livets träd.

Världen idag

Västerländsk yttrandefrihet eller islams hädelseförbud?

Konstnären Lars Vilks levde under ständigt dödshot på grund av att han tecknat en liten oansenlig hund med skägg och turban. Den kollision mellan vår syn i Väst på yttrandefrihet och muslimernas syn på hädelseförbud blir ett överhängande hot mot ett av grundfundamenten i den västerländska civilisationen, skriver Lars Vilks tidigare gallerist, Henrik Rönnquist.

Kultur · Publicerad 00:00, 26 nov 2021

Två kulturer och religioner som krockar – en flera hundra års utveckling av sekulär eller sekulariserad yttrandefrihet som krockar med element av muslimer som inte vill acceptera vårt levnadssätt. Vad är det då som händer?

Frågan man kan börja med att ställa sig är om det västerländska levnadsättet och kulturen ska stå tillbaka, ändras, förminskas, på bekostnad av en religion som aldrig kunnat samsas med andra kulturer, än under kortare perioder i historien.

Redan prenumerant? Logga in för att läsa hela artikeln.
En månad gratis!
Läs allt du vill med Världen idag DIGITAL
Du får tillgång till:
✓  Samtliga artiklar på varldenidag.se
✓  E-tidningen fem dagar i veckan
✓  Digitala korsord

På spaning efter morgondagens församling

Ledare Nya tider formar nya strukturer av hur den kristna gemenskapen gestaltas. Genom kyrkans... torsdag 8/6 00:10

Kristen antisemitism i ny förpackning?

Israelkommentar Få ämnen är lika tabubelagda som den kristna antisemitismen. Efter att Förintelsens fasor hade... torsdag 8/6 00:00