Hela denna artikel är en annons
I skuggan av kriget skyndar väckelsen fram
Foto: Shutterstock
På gränsen mellan det kristna Armenien och det muslimska Azerbajdzjan är läget sedan länge spänt och hotfullt. Konflikten sträcker sig tillbaka till början av 1900-talet och har blossat upp igen under 20-talet då azerbajdzjanska styrkor anfallit armeniska gränsområden. Trots attackerna så ser församlingarna i Armenien hur en väckelse tagit fart i landet. Fler och fler människor kommer till tro på Jesus.
Armenien beskriver sig som den första kristna nationen i världen. Det är ett litet land med 3 miljoner invånare. Armenien ligger inklämt mellan de muslimska länderna Azerbajdzjan och Turkiet.
Motsättningar mellan kristna armenier och muslimska azerier började redan tidigt på 1900-talet efter den ryska revolutionen då både Azerbajdzjan och Armenien utropades som självständiga stater. Striderna handlade om gränsdragning och kontroll över flera områden, däribland Nagorno-Karabach. Både armenier och azerier hävdar historisk rätt till områdena.
Ljus i Öster har samarbetat med en församling i Armeniens huvudstad Jerevan i mer än 20 år. Tillsammans har parterna bland annat översatt barnbiblar till farsi och arrangerat sommarläger för barn. Här finns också en bibelskola som understöds av Ljus i Öster. Skolan har cirka 50 studenter och flesta tränas till evangelister som ska jobba i Armenien och i närliggande länder. Parterna stöder också missionellt arbete bland turkar i Georgien. Ljus i Östers lokale medarbetare Artavazd, som är pastor och föreståndare för en lokal pingstkyrka i Armenien, säger:
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP