Tag på er hela Guds vapenrustning, så att ni kan stå emot djävulens listiga angrepp.
Efesierbrevet 6:11

Världen idag

Foto: Lightstock

Pingstdagen är alla kyrkors dag

Tro och liv-serie · Publicerad 00:00, 27 maj 2023

Välkommen till ”alla mödrars dag” – det är ju mors dag i dag – och välkommen också till ”alla kyrkors dag”, för det är ju pingstdagen i dag. I dag skulle jag vilja ha en bibelgenomgång om den helige Ande.

På pingstdagen var ”de alla” församlade (Apg 2:1). I Sverige kanske svenska lärjungar skulle ha ursäktat sig och sagt: ”Så synd – på pingstdagen har jag datakurs, fotbollsträning eller sammanträde med Hem- och skolaföreningen.” Men de första kristna hade prioriterat bort datakursen, föreningsmötet och fotbollsträningen och var alla där, väntande, längtande, undrande.

Redan prenumerant? Logga in för att läsa hela artikeln.
En månad gratis!
Läs allt du vill med Världen idag DIGITAL
Du får tillgång till:
✓  Samtliga artiklar på varldenidag.se
✓  E-tidningen fem dagar i veckan
✓  Digitala korsord

Kinesisk expert: Labb kan vara ursprung till coronaviruset

Kina. Det kan inte uteslutas att coronaviruset ursprungligen kom från ett laboratorium. Det säger George... torsdag 1/6 22:00

Därför bör vi fira Sveriges 500 år som nationalstat

Ledare Den 6 juni väntar en stor minnesdag för konungariket Sverige. Det är dock slående hur svagt... fredag 2/6 00:10

Rädslan att bli lämnad kvar

Församlingsdoktorn. Som pastor stöter jag emellanåt på människor som under 1970- och 1980-talet hörde predikningar om... fredag 2/6 00:00

Låt oss be om den helige Andes gåvor och kraft

Ledare Vi har nyligen firat pingst, och traditionellt har detta varit en konferenshelg i Sveriges... torsdag 1/6 00:10