Reportage
Evangeliserar i Frank Mangs anda
I tjugo år har Frank Mangs Center i finska Närpes arbetat ekumeniskt i väckelsepredikanten Frank Mangs anda. Nu fyller föreningen 20 år och inleder en större satsning på tv-formatet.
Frank Mangs
• Föddes 1897 i finska Yttermark, och avled 1994 i Karlstad, Sverige.
• Verkade som predikant 1916–92 och berörde tiotusentals – kanske uppemot hundratusentals – människor i Norden och USA.
• Var verksam i Sverige, Norge och Finland.
• Författade även 40 böcker.
Ganska snart efter Frank Mangs död 1994 aktualiserades det att göra något till hans minne. År 2001, när Frank Mangs hemgård blev till salu, stod ett grupp eldsjälar redo att starta en förening för att skapa Frank Mangs Center, som alltså fyller 20 år i år.
– Vi ville på något vis fortsätta arbetet med att evangelisera på en ekumenisk nivå, säger en av eldsjälarna, Kurt-Erik Nordin, som i dag är ordförande för centret.
Genom att starta både en förening och ett aktiebolag kunde de köpa in den drygt nio hektar stora gården, med bland annat boningshus och ladugård. Föreningen har för närvarande omkring 500 medlemmar från både Sverige och Finland – två av de länder som Frank Mangs var verksam i – hemmahörande inom många olika församlingar och samfund.
I gårdens boningshus hålls olika träffar och föreningsmöten, och den tidigare ladan har nu blivit en samlingslokal med plats för 450 personer. Här har det spelats teater om bland andra Frank Mangs och Lina Sandell, och här hålls även allsång och konserter. Gårdens stora matsal, med plats för 120 personer, hyrs ut till allt från födelsedagskalas till bröllop.
Men Frank Mangs Center har också utåtriktad verksamhet. Varje år hålls till exempel evangelisationskampanjen Frank Mangsveckan, liksom en Israelkonferens.
– Allt i Frank Mangs anda, påpekar Kurt-Erik Nordin.
De producerar även kristna tv-program, som sänds såväl lokalt som internationellt.
Under sitt långa predikantliv kom Frank Mangs att beröra människor i såväl Norden som USA. Kurt-Erik Nordin, som själv är från finska Närpes, bygden där Frank Mangs föddes, var en dem.
– Jag kom tillbaka till min barnatro i 35-årsåldern, berättar han.
– Jag började läsa Bibeln från pärm till pärm och lämnade mig totalt åt Jesus på nytt. Då blev Frank Mangs böcker en hjälp.
Han säger sig ha läst samtliga av Frank Mangs 40 böcker.
– Alla har berört mig mycket, hans böcker var en otrolig upplevelse. Så jag jagade igenom antikvariaten tills jag hade alla. De gav mig mycket [andlig] mat.
I dag äger föreningen även rättigheterna att ge ut predikantens alster.
På grund av coronapandemin kommer 20-årsfirandet av föreningen och centret att bli sparsamt, med bland annat visning av en film om Frank Mangs liv.
Däremot fortskrider planerna på att även i år kunna arrangera Frank Mangsveckan och Israelkonferensen.
– Vi kunde hålla de här konferenserna förra året, med begränsningar, och räknar med att det blir så i år också. Ett par hundra människor går det nog att få in i ladan, säger Kurt-Erik Nordin.
Nyligen anställde Frank Mangs Center två nyutbildade mediejournalister, som ska hjälpa till att producera de kristna tv-programmen liksom filmer och kommersiella produktioner.
Tidigare producerade och sände centret tv-program i persisktalande länder, något de nu hoppas kunna plocka upp igen. De drygt 120 tidigare persiska programmen sändes via satellitkanalen Sat-7 och sågs, enligt Kurt-Erik Nordin, av omkring fem miljoner människor, varje gång.
– Så vi har en liten del i väckelsen i Iran, tillägger han, och påpekar att den evangeliserande biten i centret är mycket viktig.
– Det var som en bön som Frank Mangs lämnade efter sig, att den här organisationen ska nå längre och få betyda mer för både de som tror och de som inte tror än vad hans eget arbete gjorde. Åtminstone har vi nog nått längre, men resultatet får vår Herre bokföra.