Opinion

Gorbatjov förändrade vårt Europa

Michail Gorbatjov.
Michail Gorbatjov.
Publicerad Uppdaterad

Som få har den tidigare sovjetledaren (åren 1985–91), den i tisdags avlidne Michail Gorbatjov (91), varit med att förändra det som är dagens Europa. Hans politiska och historiska betydelse för omdaningen av vår världsdel, under i huvudsak fredliga former, är gigantisk – och svår att underskatta.

I grunden var Gorbatjov en sovjetisk kommunist, inte en demokrat, men också en militär nedrustare genom flera tecknade kärnvapenavtal med USA:s president Ronald Reagan.

Ändå var det genom Gorbatjovs politiska attityd och reformer, baserade på de två ledorden glasnost (öppenhet och yttrandefrihet) och perestrojka (omstrukturering), som den gamla kommunistiska enpartistat han ville rycka upp kom att vittra sönder.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
HELG

159,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS