Opinion
Förakta inte historien
Brittiska dokumentärserien "Civilization: The West and the Rest" har sänts i SVT. I den frågar sig Harvardprofessorn i historia Niall Ferguson: Är västvärldens storhetstid förbi?
Ferguson betraktar samhällsutvecklingen över tid och pekar på de principiella grundvalar som gjorde västvärlden så överlägsen övriga världen. Värderingar som vi nu håller på att överge. Det handlar om konkurrens, såväl politisk mångfald som kapitalism. Det handlar om åsiktsfrihet och om respekt för fakta och vetenskap. Om rättssäkerhet och egendomsskydd liksom demokrati. Och inte minst om etik och arbetsmoral. Ferguson summerar:
"Det är inte bara det att kyrkorna står tomma. Vi tycks även tvivla på värdet av det vi åstadkommit sedan reformationen. Vi har tappat tron på de framgångsfaktorer som gjorde västvärlden så mycket rikare. Kapitalismen ifrågasätts efter skuldkrisen. Naturvetenskap blir allt mindre populärt bland unga i skolor och på universitet. Den privata äganderätten kränks av glupska regeringar som vill beskatta oss och slösa bort våra pengar."
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP