Opinion
Dags att ta tillbaka medieinitiativet!
Den kristna pressen har på några få decennier förlorat många av sina titlar och stora delar av sin upplaga. En snabb jämförelse visar att den kristna pressen endast har kvar omkring en tredjedel av sina upplagesiffror från 1970-talet. Tidningar som Evangelii Härold, Missionsbaneret, Trons segrar och Petrus är i dag ett minne blott, medan veckotidningar som Sändaren, Budbäraren, Hemmets Vän och Svenska Journalen antingen har minskat sin utgivning eller förlorat stora delar av sin upplaga.
Endast en liten del av denna dramatiska upplageminskning kan förklaras av nya läsvanor via internet. Antalet dagstidningstitlar har exempelvis ökat med 13 procent från år 1970 till år 2005, enligt Tidningsstatistik (TS). Och om man bortser från kvällstidningarna, som drabbats hårdast av gratistidningarnas framfart, har den totala dagstidningsupplagan endast minskat med 15 procent på drygt två decennier.
I en situation där den svenska kristenheten håller på att förlora sin röst, behöver vi ett nytänkande för att komma ur gamla hjulspår. Men vi behöver också en insikt om vad som legat bakom de lyckosamma kristna mediesatsningar som tidigare funnits i Sverige. Den exempellösa framgångsvåg som Dagen-gruppen upplevde från 1960-talet och en bit in på 1990-talet kan exempelvis inspirera oss än i dag.
En ny, hjärtligare och betydligt större uppskattning av kristna tidningar och kristen journalistik är alldeles nödvändig i svensk kristenhet. Det gäller både bland kristna ledare och bland kristna gräsrötter.
Vi som arbetar med kristna medier behöver dessutom en ny uppgradering när det gäller det kristna uppdraget. Skapelseperspektivet och missionsbefallningen kan ge oss allt det självförtroende vi behöver för att med stor entusiasm ta oss an vår uppgift att skildra alla delar av verkligheten.
Vi som enskilda medieaktörer kan inte längre vara upptagna av enbart vår egen framgång – det är att sätta målet alldeles för lågt. Nu behöver vi befrias från protektionism och upplageegoism och träna oss att glädjas åt andras stigande upplagor och be för ett ökat inflytande för hela den kristna presskören.
Att detta tänkesätt fungerar är Världen idags tillkomst som dagstidning ett exempel på. Sedan steget till tredagarstidning togs för fyra år sedan har nästan 10 000 prenumeranter tillförts den kristna dagstidningsupplagan i Sverige.
Det är alltså dags att börja tala gott om och be för de kristna medieinitiativ som fortfarande finns kvar – ofullkomliga som de är – och inte bara kritisera eller rent av motarbeta. Att ge utrymme, uppskattning och stöd till kristen press är ett viktigt steg för att bryta den negativa trenden.
Nu är sommaren här, med mängder av konferenser och kristna möten. På många av dessa samlingar har konferensledningar gett utrymme för den kristna pressen att finnas med.
Så när vi möter en representant för någon av de kristna tidningar, på sommarens många konferenserna är det kanske dags att fråga oss: Varför skall man bara prenumerera på en kristen tidning, när man kan prenumerera på två eller tre?
Ruben Agnarsson
ledarsidan@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP