När min kropp och mitt hjärta ger upp, är Gud mitt hjärtas klippa och min lott för evigt.
Psaltaren 73:26

Världen idag

Om Världen idag

Världen idag är en rikstäckande och obunden nyhetstidning på kristen grund. Den startade som veckotidning i september 2001 och blev tredagarstidning i maj 2004. Sedan september 2017 har tidningen fyra utgivningar per vecka. Tidningen ges ut på tisdagar, onsdagar och torsdagar, samt en digital utgåva på lördagar. Vi finns ständigt på webben.

Redan första året publicerades avslöjande artiklar som nominerades till  Stora journalistpriset och vann Guldspaden. Ett signum för Världen idag är  en aktiv och orädd nyhetsjournalistik tillsammans med en tydlig  opinionsbildning.

Tidningen har dessutom en ambition att bedriva bibeltrogen folkbildning om  kristen tro och kristet tänkande. Genom människors vittnesbörd och  berättelser från församlingar är tidningen också en röst för förnyelse och  väckelse inom kristenheten.

Ledarskribenter på Världen idag är Olof Edsinger, Per Ewert, Stefan Gustavsson och Stefan Swärd. Andra frekventa skribenter är bland annat Ulf Cahn, Joakim Lundqvist, Lina Nielsen, Berit Simonsson, Tomas Sandell, Roar Sörensen och Hans Weichbrodt.

Världen idag är en allkristen tidning och har läsare från en stor bredd av kyrkor, med tyngdpunkt bland frikyrkorna. Den största andelen läsare  tillhör pingströrelsen. Tidningen har 900 aktieägare och ordförande i  styrelsen är Per-Olof Eurell. Annika Gunnarson är tf vd.

Kontaktuppgifter

Postadress: Box 6420, 751 36 Uppsala
Besöksadress: Kristallen/Axel Johanssons g 4-6
Telefon: 018-430 40 00
E-post: info@varldenidag.se

Administration och kundtjänst

Annika Gunnarsson
tf vd och administrativ chef
018-430 40 53
annika.gunnarsson@varldenidag.se

Monika Björk
kundtjänst, växel och reception
018-430 40 52
monika.bjork@varldenidag.se

Josef Johansson
ekonomi
018-430 40 54
mika.ekonomi@varldenidag.se

Elizabeth Lundqvist
ekonomi (föräldraledig)
elizabeth.lundqvist@varldenidag.se

Marknad

Lars Magnusson
marknadschef
018-430 40 70
lars.magnusson@varldenidag.se

Peter Klint
prenumerationsansvarig
peter.klint@varldenidag.se

Johanna Köllerfors
marknadskoordinator
076-869 10 54
johanna.kollerfors@varldenidag.se

Jenny Antonsson
prenumeration och administration
jenny.antonsson@varldenidag.se

Johan Ahxner
administration
johan.ahxner@varldenidag.se

Elisabeth Sollerfors
annonsproducent
elisabeth.sollerfors@varldenidag.se

Redaktion

Jonas Adolfsson
tf chefredaktör och ansvarig utgivare
018-430 40 42
jonas.adolfsson@varldenidag.se

Camilla Lindmark Hörlin
redaktionssekreterare
018-430 40 33
camilla.lindmark.horlin@varldenidag.se

Karin Nytomt
redaktör för Feature
018-430 40 13
karin.nytomt@varldenidag.se

Sven Almkvist
redaktör för Tro och liv
018-430 40 47
sven.almkvist@varldenidag.se

Cathrine Ringbäck
redaktör för Ung
och Familjeliv
018-430 40 14
cathrine.ringback@varldenidag.se

Samuel Teglund
journalist
samuel.teglund@varldenidag.se

Sara Andersson
journalist
018-430 40 10
sara.andersson@varldenidag.se

Mikael Good
redigerare
018-430 40 36
mikael.good@varldenidag.se

Lisa Carlbäck
redigerare
018-430 40 14
lisa.carlback@varldenidag.se

Julia Nordh
redigerare
018-430 40 45
julia.nordh@varldenidag.se

Jonas Bergkvist
redigerare
018-430 40 93
jonas.bergkvist@varldenidag.se

Carin Johansson
korrektur
018-430 40 38

Anna Karlsson
redaktör för Ung
och Familjeliv (föräldraledig) anna.karlsson@varldenidag.se

Emelie Björhag
journalist (föräldraledig)

E-tidning
Mest lästa just nu

Varför husförsamlingar?

Husförsamlingar (del 1/3). Beteckningen ”församlingen i hans hus” i Apostlagärningarna visar att denna lilla enhet är församlingen i apostolisk tid. Husförsamlingen är...

Advent och jul handlar om precis detta att Guds rike vill vara nära dig genom Jesus Kristus.

Inför söndag Mark 1:14–15 Advent är ju ändå en bra tid på året. Vi har lämnat november bakom oss, det tänds stjärnor, ljusstakar och ljusslingor i våra hus och...

Mirakler och äventyr i Bangladesh

Missionsglimten – Cola till frukost?! Jag får tala om för min 13-årige grabb, som kravlat sig ut från myggnätet på gästhuset i Dhaka, att när man är i väg så här får...