Nyheter
”Vi måste visa att vi kan försvara oss”
En så kallad stridsbåt 90 på Nämndöfjärden i Stockholms skärgård under den fortsatta ubåtsjakten på lördagen. I helgen har fler än 200 man från försvarsmakten deltagit i jakten på information om undervattenskränkningar.
Foto: Pontus Lundahl / TT
Efter vad försvarsmakten själv definierar som mycket trovärdiga uppgifter pågår sedan fredagen en stor insats i Stockholms skärgård. Enligt uppgifter till Svenska dagbladet i helgen kan det röra sig om en skadad rysk ubåt.Kristdemokraternas Mikael Oscarsson konstaterar att det behövs en reaktion på det försämrade säkerhetspolitisk läget.
Bilderna från 1980-talets ubåts-jakter i Karlskrona och Stock-holms skärgårdar blir återigen aktuella genom flottans till synes enorma insats utanför Värmdö.
Enligt Mikael Oscarsson, försvarspolitisk talesperson för Kristdemokraterna och ledamot i riksdagens försvarsutskott, är det inte bara bilderna som är liknande. Det generella säkerhetspolitiska klimatet som rådde då liknar allt mer det som råder nu.
– Tyvärr känner vi igen tongångar som vi inte har uppfattat på 30 år, då läget var som värst kring U137:s grundstötning och annat. Till exempel när Nato gör incidentflyg över Östersjön blir de hånade av ryska piloter på den nödfrekvens som alla piloter måste lyssna på. Det är ett uppskruva tonläge från rysk sida där man totalt vill dominera Östersjön, säger Oscarsson.
Och det är i Östersjön det händer. Incidenter med ryska flygplan som övar bombattacker mot Svenska mål, flyger in i eller för nära svenskt luftrum, och nu senast med ännu obekräftade undervattensverksamheter.
– Östersjön har blivit den plats på jorden där Nato och Ryssland möts. Nato har haft den ena övningen efter den andra i och med Ukrainakriget och det har följts upp av den mer omfattande övningen efter den andra av Ryssland, konstaterar han.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP