Nyheter
Tjänstegåvor i rampljus på New Wines konferens
De femfaldiga tjänstegåvorna. Det var ämnet när Alan Hirsch talade vid New Wines ledarkonferens i Göteborg och Malmö i helgen. – Han är en av spjutspetsarna i världen inom det här området, säger John Derneborg, inspiratör inom New Wine, som till helgen håller nya konferenser i Falun och Stockholm.
Vallhamrakyrkan var fullsatt och stämningen på topp när författaren Alan Hirsch talade till de förväntansfulla ledare som samlats i Göteborg. Undervisningen varvades med gruppsamtal i bänkraderna.
– Kristenheten i Europa är på tillbakagång. Den behöver bli en missionell rörelse som kan multipliceras och växa. Gud har gett oss allt vi behöver för att få jobbet gjort, alla tjänstegåvor finns i församlingen, sade Hirsch.
Han förklarade att många europeiska kyrkor försöker fylla alla behov enbart utifrån lärar- och herdetjänsterna, medan evangelisten, aposteln och profeten ofta saknas. Dessa fem tjänster beskrivs bland annat i Efesierbrevets fjärde kapitel.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP