Nyheter

Stockholmspolis med inriktning på grovt kriminella nätverk gjorde inhopp i Knutby-utredningen

Stockholmspolisen Leif Spånbo, med specialinriktning på grovorganiserad brottslighet med förgreningar till före detta Jugoslavien,gjorde ett hastigt inhopp i Knutbyutredningen, innan han åkte utomlandstill just forna Jugoslavien.Leif Spånbo var tidigarekriminalinspektör vid Stockholms-polisen, med specialinriktning på grovorganiserad brottslighet. Spånbo började på Uppsala-polisen strax föreKnutby-utredningen och försvann lika hastigt utomlands efterutredningens slut, för att tjänstgöra i forna Jugoslavien.
Leif Spånbo har tidvis varit borta från polisverksamheten, för attarbeta i det privata näringslivet. I Uppsala arbetade han på sammaavdelning som Jan Halling.

Du har ju tidigare jobbat med kriminella nätverk när du var placerad i Stockholm. Skulle du kunna berätta lite om det?
- Nej, det vill jag inte göra, det tycker inte jag har att göra med allmänhetens intresse faktiskt. Det är känslig information.

Vad arbetar du med nu?
- Jag är kriminalinspektör i

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS