Nyheter

Stockholm visar Israelstöd i helgen

På söndag arran­geras två manifestationer för Israel och för det judiska folket i Stockholm.

På förmiddagen arrangeras en så kallad kippavandring, som Judiska ungdomsförbundet i Sverige (JUS) och Judiska församlingen i Stockholm arrangerar.
Samling 11.30 på Raoul Wallen­bergs torg vid Nybrohamnen i centrala Stockholm och sedan går vandringen genom city och väl tillbaka på Raoul Wallenbergs torg hålls ett torgmöte där talar bland andra Lena Posner Körösi, ordförande för Judiska central­rådet, Birgitta Ohlsson (FP), demo­kratiminister, och tidigare S-ledaren Mona Sahlin, numera nationell samordnare mot extremism.
Efter att kippavandringen avslutats, inleds en manifestation för Israel och mot antisemitism. Det är Sionistiska federationen i Sverige och Förenade Israelinsamlingen som står bakom manifestationen, som går av stapeln i Humlegården, tio minuters promenad från Raoul Wallenbergs torg.
I Humlegården kommer Israels ambassadör i Sverige, Isaac Bachman, tala tillsammans med flera andra, bland annat Robert Singer, ledare för Judiska världskongressen och som har arbetat under flera israeliska premiärministrar.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS