Nyheter
Stakset mötte gamla vänner i fängelse
Vänner från Sebastian Staksets gamla liv var på plats då han med ett team besökte säkerhetsfängelset Hällby.– Det var väldigt fint, säger han och berättar om stark gudsnärvaro.
Rune Borgsö berättar att anstalten i nuläget har 96 personer intagna, och att omkring 80 av dessa valde att komma till samlingen (som genomfördes i fyra omgångar).
Tittar man på bilder på Sebastian Stakset är det svårt att missa den förändring som ägt rum i hans liv sedan han blivit frälst. Nu fick flera personer ur hans gamla vänskapskrets chans att se ljuset som tänts i hans ögon
I onsdags besökte nämligen Sebastian Stakset, evangelisten Carl-Gustaf Severin, bibelläraren Rune Borgsö och lovsångsledaren Kenneth Lillqvist anstalten Hällby utanför Eskilstuna.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP