Nyheter
”Skadligt låta barn bestämma för mycket”
Alf B Svensson menar att alltför bortskämda barn ofta vet vad de vill ha, men inte vad deras verkliga behov är. "Det handlar om tid, kärlek, goda normer och värderingar, gränser och helst en mamma och pappa som tycker om varandra", säger han.
Foto: Gabriella Mellergårdh
Svenska föräldrar behöver bli tryggare och sätta tydligare gränser för sina barn. Det menar psykologen och föreläsaren Alf B Svensson, som är bekymrad över att många barn är alltför bortskämda och får sitta på tronen i hemmet.
Ända sedan den danske psykologen Bent Hougaard släppte boken ”Curlingföräldrar och servicebarn” för tio år sedan, har just begreppet curlingföräldrar varit vedertaget i debatten om barnuppfostran. Det handlar om föräldrar som skämmer bort sina barn och gör allt för att bildligt talat sopa banan för barnen, precis som spelaren på en curlingbana ivrigt sopar isen för spelstenen.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP