Nyheter

Sebastian Stakset tog Jesus till kvinnofängelse

Glädje och tacksamhet, efter en heldag på kvinnoanstalten Hinseberg. Fr v Kenneth Lillqvist, Hernan Clavijo, Rakel Karlsson, Annika Lennartsson, Sebastian Stakset och Stefan Klingberg. Foto: Anders Hällzon
Kvinnoanstalten Hinseberg. Foto: Anders Hällzon

Dömda kvinnor på Hinsebergsfängelset fick på söndagen besök av en annan tidigare fängelsekund, den kände sångaren Sebastian Stakset.– Jesus älskar er så mycket. Ni är den riktige kungens döttrar, sa Stakset till kvinnorna där många var berörda.

Publicerad Senast uppdaterad

Världen idag var med när Sebastian Stakset gick igenom de rutinmässiga säkerhetskontrollerna i den svenska riksanstalten för kvinnor. Han kom i sällskap av anstaltspastor Stefan Klingberg och anstaltens kristna besöksgrupp. De hade satt upp affischer i fängelset inför besöket av den välkände artisten, tidigare sångare i "Kartellen".

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS