Tag på er hela Guds vapenrustning, så att ni kan stå emot djävulens listiga angrepp.
Efesierbrevet 6:11

Världen idag

Människorättsorganisationen Human Rights Watch har haft en hemlig uppgörelse med en rik saudier. Foto: Amr Nabil/AP/TT

Saudiska pengar skulle dölja hbtq-övergrepp

Människorättsorganisationen Human Rights Watch (HRW) har haft ett avtal med en förmögen affärsman från Saudiarabien. HRW lovade att inte använda pengarna till att kritisera attacker mot hbtq-personer. Avslöjandet väcker nu ilska mot organisationen, känd för återkommande kritik mot Israel.

Nyheter · Publicerad 14:09, 9 mar 2020

Texten har uppdaterats för att förtydliga att HRW:s löfte gällde att pengarna från den enskilde givaren inte skulle gå till att kritisera brott mot hbtq-personer, det gällde inte hela verksamheten.

Det är nyhetssajten The Inter­cept som står bakom avslöjandet om att Human Rights Watch tagit emot ekonomiskt bistånd från en saudisk miljardär och i gengäld lovat att inte använda pengarna till att kritiserahur Saudi­arab­ien och andra länder i Mellan­östern och Nordafrika behandlar hbtq-personer.

Först när HRW fick kännedom om att granskningen pågick, publicerades ett uttalande där de erkände att man gjort en sådan överenskommelse 2012, något man nu säger sig ”ångra djupt”. Människorättsorganisationen uppger också att man ska tillsätta en oberoende utredning för att se över hur ett så allvarligt felbeslut kunde fattas.

Pengarna kom HRW till del via den saudiske affärsmannens välgörenhetsorganisation, baserad i Storbritannien. Jerusalem Post skriver att beloppet uppgick till 477 000 dollar, nästan 4,5 miljoner i svenska kronor.

I januari 2019 ska Iran enligt medieuppgifter ha hängt en man utifrån sina lagar gällande homosexualitet. Vid det tillfället kritiserade inte HRW eller dess vd, Ken Roth, avrättningen, uppger den israeliska tidningen.

HRW har varit i blåsväder förr. Organisationen, som av många anses vara ensidigt Israelkritisk, anklagades i Wall Street Journal år 2009 för att ha lyft fram sin kamp mot pro-israeliska grupper i möte med förmögna saudier. Syftet ska även då ha varit att säkra ekonomiskt bidrag.

Etablissemanget är inte tillfreds förrän kyrkan sjunger med

Ledare I en kommersialiserad och mediedriven tid råder förenklingar och polarisering. Högt röstläge,... lördag 3/6 00:10

Ett sörjande Israel fortsätter kämpa

Israelkrönika Och så måste Israel åter igen begrava 19- och 20-åringar. Tre soldater, med livslust och drömmar,... tisdag 6/6 00:00