Nyheter
”Satsa på kvinnors övertygelsefrihet”
Tematiska satsningar för att särskilt uppmärksamma förtryck mot kvinnors rätt till religions- och övertygelsefrihet. Det är ett av de förslag som Svenska missionrådet ger till Sveriges regering i en ny rapport.
Den senaste tiden har hoten mot religionsfriheten uppmärksammats allt mer. Men i den svenska politiken är den globala situationen för troende inte så högt upp på agendan. Svenska missionrådet uppmanar nu riksdagspartierna att utveckla sina ståndpunkter när det gäller religionsfriheten. I en rapport lägger de fram fyra konkreta förslag till Sveriges regering för att utveckla utrikespolitiken på det här området.
Det handlar om en geografisk satsning på att stärka religions- och övertygelsefriheten i länder där Sverige kan göra skillnad, det ska ske genom utökad diplomati och stöd till forskning och det civila samhället. Missionsrådet vill också se en kompetenssatsning inom utrikesförvaltningen och satsningar inom det internationella utvecklingssamarbetet.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP