Nyheter
Plusarkiv: Dominic får träffa föräldrarna en kvart i veckan
Dominic får en kvart i veckanLängre tillåts åttaåringen inte tala med föräldrarna
Ett telefonsamtal - en kvart i veckan. Det är allt som socialtjänsten tillåter familjen Johansson att prata med sin åttaårige pojke. Dessutom har myndigheten gett familjehemmet sonen bor i uppdraget att avlyssna telefonen.Världen idag har tidigare berättat om den åttaårige gotländske pojken Dominic, som bryskt och med stöd av lagen om vård av unga, LUV, omhändertogs av polis på flygplanet, när familjen skulle resa till Indien i somras.
Anledningen var att föräldrarna undervisade sonen i hemmet och att de inte hade tagit honom till tandläkaren.
Sedan dess har han varit skild från sina föräldrar och i stället placerad i ett familjehem.
Fallet har väckt stor internationell uppmärksamhet och de svenska myndigheterna har kritiserats för hur de behandlar familjen.
Under den senaste tiden har föräldrarna inte fått träffa sin son.
Anledningen är att myndigheterna gjort bedömningen att ytterligare umgänge inte får ske innan kammarrättens dom kommer, detta med "hänsyn till pojkens situation".
Det uppger socialtjänsten i sina brev till föräldrarna, som Världen idag gått igenom tillsammans med Nick Maitland, vice ordförande i organisationen för familjerätt i Sverige.
Nick Maitland, som är väl insatt i fallet, ifrågasätter starkt socialtjänstens skäl till umgängesinskränkningen, eftersom pojken upplever situationen traumatisk.
– Det är väl självklart att pojken har ett trauma. Det är väl inte så konstigt efter att en massa poliser tog honom på Arlanda, säger Nick Maitland.
Han är mycket förvånad över hur socialtjänsten i Visby skött ärendet med Dominic.
– Vad gör de på Gotland egentligen? Har de ett eget litet land där, med egna lagar, frågar sig Nick Maitland.
En drastisk åtgärd från socialtjänstens sida i höst är att myndigheten dragit ner föräldrarnas umgänge med sonen från träffar till en kvarts telefonsamtal per vecka.
"Beslutet om ett umgängesförbud gäller fram till nämndens nästa sammanträde", skriver socialtjänsten i sitt brev.
Men socialtjänstens umgängesinskränkning stannar inte där. Familjehemsföräldrarna har fått uppdraget av socialtjänsten att övervaka telefonsamtalen mellan Dominic och hans föräldrar.
"Skulle de uppfatta att Dominic blir utsatt för psykisk påfrestning, eller frågan om rättsprocessen tas upp, har de fått instruktion att avbryta samtalet" skriver socialtjänsten i sitt brev till familjen.
Men det är inte bara umgängesinskränkningen som Nick Maitland ifrågasätter. Han menar att rätten inte tagit sitt ansvar när den utsåg advokat åt familjen.
– Det här är första gången som den advokat som familjen fick, handlägger ett LVU-ärende, vilket förstås är oerhört olämpligt med tanke på omständigheterna. Det är inte klokt, det är ett komplext och infekterat fall. Rätten borde ha tagit sitt ansvar och gett familjen en rutinerad advokat, säger Nick Maitland som föreslagit minst två andra advokater åt familjen, men som han fått avslag på.
Anledningen skulle vara ekonomiska skäl, trots att Nick Maitland hade löst det så att resekostnaderna täcktes.
I dag tar socialnämnden
i Visby upp fallet Dominic, både i frågan om fortsättning på såväl LVU som umgängesinskränkningen.
>> Fakta: Så säger Socialstyrelsen- Begränsat umgänge ska tillämpas restriktivt, säger Socialstyrelsen i sina föreskrifter om hur LVU ska tillämpas.
Socialstyrelsen pekar på behovet av en nära och god kontakt mellan föräldrar och barn under vårdtiden, eftersom det oftast är en viktig förutsättning för att barnet ska kunna utvecklas väl under placeringen utanför hemmet och på sikt kunna återförenas med sina föräldrar.
- Socialnämnden får inte, utan starka skäl, besluta om inskränkningar i umgänget mellan barn och föräldrar. Deras personliga förhållanden, exempelvis vid långtgående missbruk eller svår psykisk sjukdom, kan vara sådana att de under viss tid inte bör träffa sitt barn, säger Socialstyrelsen.
- Inskränkning av även brev- och telefonkontakterna innebär ett synnerligen stort ingrepp i vårdnadshavarnas rätt och bör, enligt Socialstyrelsens uppfattning, som regel ske mycket restriktivt och endast pågå en kortare tid.
Källa: Socialstyrelsens föreskrifter
Erik Lundströmerik.lundstrom@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP