Religionsfrihet

Ny lag i Kanada befaras göra biblisk under­visning straffbar

Det finns en utbredd oro bland kristna i flera kanadensiska samfund att den nya lag som inom kort väntas träda i kraft ska kriminalisera biblisk undervisning om exempelvis kön, sexualitet och relationer.

Det har beskrivits som ett ”anti-kristet” lag­förslag som kan begränsa offentlig bibel­läsning och kristen under­visning om bland annat relationer och sexualitet. Nu har det kanadensiska under­huset röstat ja till lagen.

Publicerad Senast uppdaterad

I förslaget ingår att skärpa beskrivningen av ”hat­relaterade brott” genom att bredda definitionen av hat till att också inbegripa ”avsky” eller ”förakt”. Men det som främst fått kyrkliga före­trädare att reagera är att Kanada skulle avskaffa en mångårig klausul som juridiskt försvarar den som uttrycker ett visst synsätt i en religiös kontext. 

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS