Nyheter
”Ni gör viktiga saker”
Foto: Ulrika Ramstrand/Pingst.se
Stefan Attefall och hans politiskt sakkunniga Caroline Nilsson fick under besöket i Pingsthuset bland annat en rundvandring i lokalerna och samtal med verkställande ledningen för samfundet över en lunch.
Ministern fick också motta årsboken för pingst och två historieböcker om den svenska pingströrelsen. Under den andakt som inledde besöket talade PMU:s kommunikations- och insamlingsansvarige Elisabeth Hammarberg om att be för dem som har makt, för regering och riksdag. Stefan Attefall själv höll ett tal där han enligt pingst.se lyfte fram tiden han tillbringade i Pingstkyrkan i Lycksele under sin uppväxt och sa:
”Tro driver till insatser både här hemma i Sverige och utomlands. Var frimodiga i att lyfta fram det ni gör på grund av er övertygelse. Ni gör viktiga saker.” Han passade också på att få i sig en tårtbit i samband med firandet av att PMU förra året slog insamlingsrekord med över 31 miljoner i inkomna medel.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP