Nyheter
Lisa Bevere till Oslo
Den kända förkunnaren Lisa Bevere besöker Jesuskvinners konferens i Oslo nästa år.
- Vi tror att hon ska få vara med resa upp många kvinnor i frihet och tjänst för Jesus, säger Linda Helen Haukland vid arrangören Jesuskvinner.
Konferensen hålls den 28-29 maj och förväntningarna är mycket stora.
- Det kommer att bli mycket fokus på Jesus. Lisa Bevere är en väldigt duktig bibellärare; att predika Ordet så att människor kommer ut i frihet är något av hennes varumärke, säger Linda Helen Haukland, som är pressansvarig vid Jesuskvinner.
Lisa Bevere är känd författare, programledare i kristen tv och en efterfrågad talare över hela världen. Hon är också gift med den kände predikanten John Bevere.
- Lisa är en modern kvinna som framhåller hur man kan leva ut Guds ord i dag. Hon lyfter fram teman som vi kvinnor har behov av och är väldigt öppenhjärtig med sina egna misstag, förklarar Linda Helen Haukland
Jesuskvinner arbetar för att återevangelisera Norge. Men i den årliga konferensen betjänar man kvinnor från hela Norden. Vid konferensen 2007 samlades 7 000 kvinnor i jättearenan Spektrum för att lyssna till Billy Grahams dotter, Anne Graham Lotz.
Vilken anläggning som blir arena för nästa års konferens är ännu inte fastställt. Men arrangören är mycket förväntansfull.
- Vi vill mobilisera för Guds rike i hemmen, familjerna, församlingarna och i samhället, säger Linda Helen Haukland. Och precis alla generationer och åldrar är välkomna, tillägger hon.
Jonas Adolfsson
jonas.adolfsson@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP