Nyheter

Låt inte FP sköta KD:s eftervalsanalys

Eftervalsanalysen inom kristdemokraterna har hittills mest inneburit att flera kristdemokratiska politiker som förlorade stort i personvalen i höstens val har getts utrymme i olika liberala medier att vädra sitt missnöje. Inte för att uttrycka en otillfredsställelse över sin egen politiska profil eller sin personliga insats i valrörelsen, utan ett missnöje med partiet i stort eller med de kollegor som vann över dem i valet.
Kristdemokraterna i Göteborg backade exempelvis 1,76 procentenheter i kommunvalet och tappade från fem till tre mandat. När personrösterna räknats stod det klart att kommunalrådet Carina Liljesand förlorade sin plats i kommunfullmäktige – vilket fick henne att lämna partiet och basunera ut sitt missnöje i liberala Göteborgsposten.

I Bohuslän är det kanske inte så konstigt att liberala Bohisläningen gett oproportiornerligt stort utrymme åt att kritisera förre folkpartisten Roland Utbults intåg i riksdagen. KD:s förstanamn Magnus Jacobsson förlorade nämligen stort i riksdagsvalet till förmån för Utbult, som fick 2709 kryss mot Magnus Jacobssons 678. I efterdyningarna av valförlusten har Magnus Jacobsson gått ut i Bohusläningen med hårda anklagelser mot Utbult, där han bland annat kritiserar kollegan för att kända kristna ledare i valrörelsen uttryckt sitt stöd för Roland Utbults personvalskampanj.
Att just kristna ledare ska förhindras att uttala sig om politiker och politiska företeelser är minst sagt ett udda förslag – åtminstone för att komma från en kristdemokrat.
Jacobsson ifrågasatte dessutom en bilaga som gjordes inför riksdagsvalet och som delades ut både i Dagen och i Världen idag. Att kristna politiker marknadsför sig i kristna tidningar är ganska självklart. Magnus Jacobsson hade egna annonser i Världen idag inför riksdagsvalet – vilket gör hans upprördhet något märklig. Att han inte gläds över att Roland Utbults framgångar utan istället hänger ut både kollegor och sitt parti i lokala medier visar på bristande omdöme.
Det är dessutom direkt pinsamt att en sådan här debatt förs i liberala tidningar, som ju har en lång tradition och erfarenhet av att på olika sätt lansera liberala kandidater till våra folkförsamlingar. Här i Uppsala har exempelvis lokaltidningen UNT (liberal) historiskt gett stora annonsrabatter till folkpartiets valannonsering, och tidningen har i dag en före detta riksdagsledamot för folkpartiet – Håkan Holmberg – som politisk chefredaktör.

Att en riksdagskandidat som förlorade sin plats i riksdagen på grund av för svagt stöd bland väljarna, har satts som ansvarig att leda partiets framtidsgrupp, visar att behovet av förnyelse och strategibyte inom partiet är stort.
I denna situation ser Dagens ledarblogg en annorlunda lösning på KD:s dilemma. Under rubriken"Fel båt, KD?" kommenterar Håkan Arrenius Carina Liljesands avgång genom att antyda att lösningen för partiet är att hoppa av Alliansen och ansluta sig till den röd-gröna oppositionen. Menar verkligen Håkan Arenius att lösningen på KD:s problem är att samregera med vänsterpartiet?

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS