Nyheter

Kyrkorna uppmanas till kamp mot övervikt


"Kyrkorna bör ta sitt ansvar"Allt fler blir överviktiga i Sverige. Det är ett problem som församlingarna bör ta tag i.
- Den första församlingen kämpade mot svält. Nu måste vi kämpa mot fetman, säger Patrik Skogsberg från Hela Människan.


Fetma är ett växande problem i Sverige. Speciellt allvarligt är det bland barn och unga. Kyrkorna har ett stort ansvar i att motverka fetma och övervikt i samhället. Det anser Patrik Skogsberg från Hela Människan i Småland som har skrivit häftet Viktiga Barn. Forskning visar att gravt överviktiga har sämre livskvalitet än människor med kroniska sjukdomar.
– Det om något, säger han, är ett skäl till att kyrkan bör engagera sig.
Enligt Patrik Skogsberg bär övervikt inte bara med sig fysiska åkommor. Många lider dessutom av utanförskap, mobbing och sänkt självförtroende. Det i sin tur gör att de mår ännu sämre. Kyrkornas uppgift ligger bland annat i sättet att bemöta överviktiga. Speciellt viktigt är vad man säger till barn och hur det påverkar deras självkänsla.

I församlingar finns ungdomsverksamheter där tyngdpunkten ligger på att umgås. Flertalet av dem är duktiga på att uppmuntra sina ungdomar. Ledarna ser dem, ger dem självkänsla och styrka. Vad däremot behövs är en inriktning till de som är överviktiga. Patrik Skogsberg tror att mycket bottnar i kyrkans historia. I kristna kretsar fanns en skepsis mot idrott och många gånger var fotbollslaget en konkurrent till kyrkan.
– Man skulle inte ägna sig åt idrottsliga aktiviteter på söndagar. I dag är det inte riktigt så, men jag tror att tankegångarna fortfarande finns kvar, säger han.

Patrik Skogsberg medger att detta är ett helt nytt arbetsfält. Det finns inte direkt någon jämförelse med olika kyrkor. Han anser att ett hälsosamt tänkande bör genomsyra hela tänkandet i församlingen. Att byta ut kanelbullen vid kyrkkaffet mot ett nyttigare alternativ är en metod. Patrik Skogström efterlyser undervisning hur man lever ett sunt liv. Som exempel nämner han församlingen Kungsporten i Huskvarna. De har speciell träning för överviktiga barn. Där får de också bra alternativ till fika och onyttig mat.
– Kristen tro handlar inte bara om den andliga sfären. Den innefattar både ande, själ och kropp. Kyrkan kan och bör förmedla hälsofrågor och hur man lever ett sunt liv.

Ruth Petersson
ruth.petersson@varldenidag.se

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS