500-årsjubileet

Kyrkor ordnar bibel­festival i Oskarshamn – med pizza och panel­samtal

En ekumenisk bibelfestival i Oskarshamn ska uppmärksamma den nya bibelöversättningen.

Pizza med bibliska smaker och tips till den som vill börja läsa Bibeln står på programmet när fyra kyrkor i Oskarshamn arrangerar en bibel­festival tillsammans med kommunen. 

– Vi hoppas på att många besöker festivalen, säger Fredrik Wenell, styrelse­ledamot i Hamnkyrkan i Oskarshamn, till Världen idag.

Publicerad Senast uppdaterad

Sverige har fått en ny översättning av Nya testamentet, 500 år efter att den första svenska översättningen av Nya testamentet lämnade tryckpressen i Gamla stan i Stockholm. För att uppmärksamma detta satsar kyrkor och församlingar runtom i Sverige på olika utåt­riktade aktiviteter. I Oskarshamn kommer fyra församlingar – Pingst­kyrkan, Hamnkyrkan, Frälsnings­armén och Svenska kyrkan – i samarbete med kommunen att arrangera en bibelfestival på lördag 17 oktober.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS