Nyheter

Krönika: En skräll att minnas

Krönika: En skräll att minnasHörde ni om Annika Sörenstams senaste vinst på LPGA-touren nu i helgen? Eller vänta, det var inte Annika som vann förresten, utan Louise Friberg, 28-åringen från Helsingborg ni vet. Inte hört talas om henne? Då är ni inte ensamma, för oss som inte spelar golf på elitnivå eller heter Göran Zachrisson är hon nämligen en relativt ny bekantskap. I söndags vann hon i varje fall en stor tävling i Mexico City och hon gjorde det framför allt tack vare en suverän avslutningsrunda.

Att vinna en LPGA-tävling är bland det största du kan göra inom golfen, bara de fyra Opens är större. Fast det är mer än det som gör just denna seger så speciell. Tävlingen är faktiskt bara hennes tredje på touren och bakom sig hade hon bland annat den suveräna världsettan Lorena Ochoa. Lägg där till att hon spelade större delen av tävlingen magsjuk och fick äta medicin för att orka med, så förstår ni att vi snackar om en mindre bragd.

Okej, hon har
kanske inte chans på själva bragdguldet i slutet på året, men det är ändå en av de största svenska idrottsbedrifterna hittills i år. Det tråkiga är att om hon inte vinner igen inom en snar framtid, kommer hennes namn troligen att tyna bort från Svenssons medvetande och arkiveras i samma fack som diverse ungdomar som kommit till tredje omgången av Idol. Tyvärr är det inte så mycket som kan göras åt det, då golfen mer är en folksport än en tv-sport för oss i Sverige.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS