Nyheter
Kristna ledare tar avstånd från rasism och protestvåld
Afroamerikanen George Floyds död förra veckan i samband med ett polisingripande i Minneapolis och dess påföljande protester skakar USA. Kristna ledare förenas nu i sorg, avsky och krav på åtgärder mot rasrelaterade orättvisor i landet.
En mängd ledare från USA:s största evangelikala samfund, Sydstatsbaptisterna, uttrycker sin sorg och bestörtning i ett gemensamt uttalande, där de påpekar att incidenter som denna kan kopplas till en lång historia av ojämlik rättvisa i landet som går ända tillbaka till slaveriet.
”Bilderna och informationen vi har tillgång till i det här fallet är fruktansvärda och påminner oss att det finns mycket mer att göra för att se till att det inte finns ens ett spår av rasrelaterad ojämlikhet i distributionen av rättvisa i vårt land”, skriver baptistledarna.
De menar att uppmaningarna i Bibeln gör att de inte kan vara tysta när människor misshandlas eller dödas i onödan.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP