Judehat

Kristen SD-topp böjde knä vid judar – utsattes för antisemitiska påhopp

På sociala medier har mängder av konton spridit antisemitiska myter efter att bilder där Alexander Christiansson (SD) möter terrordrabbade israeler blivit virala. Nu bemöter Christiansson de falska påståendena.

Under en resa till Israel mötte Alexander Christiansson (SD) personer som drabbats av terror och gick då ner på ett knä för att visa sitt deltagande. Nu har bilder från tillfället fått spridning tillsammans med antisemitiska påståenden om att han ”böjer sig för sionister”, och han och hans familj har hotats.

– Jag skäms inte för att visa empati, säger Christiansson nu i ett svar.

Publicerad Senast uppdaterad

Det är i en film på Facebook som riksdagsledamoten Alexander Christiansson, son till den kände kristne Jerusalem­sångaren Ulf Christiansson, ger en bakgrund till de bilder som nu blivit virala på sociala medier i flera länder.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS