Mellanöstern
Israel gör historisk miljardaffär med Egypten – ska sälja naturgas
Naturgasen som ett israeliskt bolag ska sälja till Egypten kommer från en av världens största upptäckter av djupvattengas. På bilden ses New Med Energys naturgaspark.
Marc Israel Sellem/AP/TT
Ett israeliskt bolag har i ett partnerskap ingått ett handelsavtal med Egypten där de ska leverera energi till landet i form av naturgas till år 2040. Detta är enligt The Times of Israel den största exportaffären som landet gjort.
Israeliska Leviathan Partnership har signerat ett handavstal till ett värde av 35 miljarder dollar, vilket motsvarar ungefär 335 miljarder svenska kronor, med Egypten. Affärsuppgörelsen som handlar om att förse Egypten med energi till 2040 är den högsta uppmätta exportsumman någonsin i landets historia, rapporterar Times of Israel.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP