John-Ted Berge tar över Märsta pingst
Från årsskiftet är han tillförordnad föreståndare i Märsta pingstförsamling Harvest center efter tio år som ungdomspastor. Och när John-Ted Berge tar ut riktningen för framtiden, sätter han höga mål.
- Vi vill vara ett exempel för andra församlingar i landet, säger han.Nyligen kungjorde Sven Bengtsson att han och hustrun Vicky, efter tio år, slutar som pastorspar i Märsta pingstförsamling. Senare i år reser de, utsända av församlingen, som missionärer till Panama.
John-Ted Berge och hans fru Fredrika tar med all sannolikhet över uppdraget, det formella beslutet tas på ett församlingsmöte i mars. Berge säger att han sedan i våras känt sig rastlös och sökt Gud för vad nästa steg skulle bli.
– Jag älskar vårt ungdomsarbete Hope och mitt hjärta kommer alltid att slå för ungdomar, men jag kände att jag behövde en ny utmaning.
I början av november kom ett sms från Sven Bengtsson, där han kallade församlingens ledare till möte.
Redan då visste John-Ted Berge att något var på gång och snart kom också frågan om han ville arbeta som pastor.
Även om han känner sig trygg i rollen som ungdomsledare, ser han fram emot att leda en församling där alla åldrar finns respresenterade.
– Visst är det en stor förändring, men jag tror att jag har mycket gratis. Att jobba med unga är väldigt roligt, men de är inte alltid lätta att engagera. Kan man leda unga, tror jag att man har en förmåga att leda också andra. Det känns lite läskigt, men är samtidigt en väldigt spännande utmaning.
Församlingen, som i dag har cirka 300 medlemmar, drog till sig mycket uppmärksamhet under de år som evangelisten Johannes Amritzer och Mission SOS var en del av verksamheten.
När Amritzer och hans stab, under visst tumult, lämnade församlingen 2008, för att starta en ny församling i Stockholms innerstad, innebar det en svår prövning för Märstaförsamlingen. Sven Bengtsson har förnekat att hans avgång skulle ha något med detta att göra och Berge menar att man nu bara ser framåt.
– Jag vill med eftertryck säga att vi kommit förbi det där och vi har fått ny luft under vingarna. Personligen känner jag att jag till hundra procent är läkt från det som hände och detsamma tror jag gäller hela församlingen.
Ändå märks effekterna fortfarande. Bibelskolan, som präglades starkt av Amritzer och Mission SOS, hade tidigare cirka 70 elever, i dagsläget är de 14. Men det finns inga planer på att lägga ner den.
– Vi vill inget hellre än att den ska fortsätta. Sven har lovat att fortsätta fronta och undervisa på bibelskolan och vi tror att den ska finnas kvar här i vår församling.
Ett annat område som John-Ted Berge gärna sätter i gång och jobbar med direkt, är utformningen av gudstjänsterna.
– Vi har redan fantastiska gudstjänster, men jag skulle vilja skapa förfester och efterfester. När det kommer förstagångsbesökare avgörs så mycket de första minuterna och jag vill att det ska vara en välkomnande och inbjudande miljö, och en plats där man också får ett socialt utbyte.
Han säger att han drömmer om en församling som växer och som kan vara ett exempel för andra i Sverige. Och för att nå dit ska församlingen låta sig inspireras av andra. Han nämner Södermalmskyrkan i Stockholm och United i Malmö, två kyrkor som fungerar mycket olika, men som når många människor genom att bygga relationer med personer utanför kyrkans väggar.
– Jag är ingen tävlingsmänniska, jag kan förlora i pingis eller fotboll utan problem. Men när det gäller församlingen, vill jag inte att den ska vara medioker. Vi vill ta rygg på de bästa och ligga i framkant. När man talar om Hillsong tänker människor lovsång, när man pratar om Cesar Castellanos i Colombia, tänker folk på G12-konceptet och att nå de förlorade.
– När människor tänker på Harvest center hoppas jag att de, med Guds nåd, ska tänka på förvandlade människoliv, säger John-Ted Berge.
Samuel Teglundredaktionen@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP