Nyheter
Fula gubbar siktar in sig på invandrarbarnen
Barn i en utsatt social situation blir enkla mål för pedofilers övergrepp. I de flesta fall håller de tyst om det, känner skuld, och har ingen att vända sig till. Om det skulle komma till familjens vetskap behålls det där, skammen tar över och familjen söker inte hjälp.
- Pedofilerna vänder sig till barn i en redan socialt utsatt situation, i de flesta fall invandrarbarn, eftersom risken för att bli upptäckt är lika med noll. Dessa barn är inte heller lika upplysta om "fula gubbar-syndromet", säger Bertil Hagman, Södertäljepolisen.
I Södertälje kom polisen i kontakt med denna form av pedofili första gången 1983, när en välkänd "stadsprofil" dömdes för övergrepp. Redan i tjugo års-åldern blev han, som fritidsledare, fråntagen sina arbetsuppgifter, han fick inte jobba med barn längre. Då var det svenska barn och han blev upptäckt.
När han greps för övergreppen på invandrarpojkarna var han 42 och hade "träffat" pojkar nästan dagligen i flera år. Han hade strategiskt riktat in sig på pojkar med utländskt ursprung eftersom han visste att risken för att bli avslöjad minimerades.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP