Nyheter
Framgång för USA:s prolife-rörelse kan spridas globalt
USA ser ut att gå i en mer abortrestriktiv riktning. Inom svenska RFSU och internationella Amnesty är man oroade över att USA även kan komma att påverka andra länder i världen att inta en mer sträng abortpolitik, en politik som kan komma att leda till att fler barn får födas.
Inom en snar framtid väntas USA:s högsta domstol offentliggöra sitt beslut om abortfrågan. Med läckta uppgifter som grund tror många att domstolen kommer att riva upp det som gällt i hela USA ända sedan domstolsfallet Roe mot Wade 1973.
En sådan utgång skulle innebära att det blir upp till delstaterna att besluta om abortlagstiftningen.
Lobbyorganisationen RFSU:s tidning Ottar är en av dem som förfäras över ett troligt amerikanskt domstolsbeslut. I tidningen uttrycker flera abortförespråkare sin oro över att en mer restriktiv amerikansk abortpolitik kan komma att få global påverkan.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP