Värmland

Församling för ovana kyrko­besökare har startats i Karlstad – i en biosalong

Nyligen proklamerade Morgan Carlsson med team från Mission of Hope International starten på församlingen Powerhouse Church i Karlstad. Mötena hålls i en biograf.

Uitfrån Mission of Hope Inter­nationals möten på en biograf i Karlstad har en församlings­gemenskap vuxit fram. Målet är att vinna människor för Jesus, både i Karlstad och i regionen.

– I framtiden kanske det kan få bli en kyrka på flera platser, säger resande­evangelisten Morgan Carlsson.

Publicerad Senast uppdaterad

Efter en kampanj på biograf Arenan i Karlstad våren 2024 upplevde resande­evangelisten Morgan Carlsson och hans med­arbetare i Mission of Hope Inter­national att de skulle förlänga satsningen genom möten varannan måndag under hösten. Samlingarna gick under namnet ”Power station”.

– Vi upplevde en stark känsla av att vi skulle öppna upp en landnings­bana för Guds närvaro. Vi började i all enkelhet med lovsång och tillbedjan och tog mycket tid för förbön, säger Morgan Carlsson.

Morgan Carlsson.

Han berättar att många fick uppleva befrielse och förvandlade liv och i somras startades ett antal hem­grupper, så kallade ”Power groups”.

– Det kom till nya människor. De hittade varandra, upplevde kärlek och omsorg, blev sedda och hörda.

Morgan Carlsson förklarar att församlingen blev till genom vad man uppfattar som Guds tilltal.

– Det kom ett namn också, Powerhouse Church Karlstad, och den 10 januari proklamerade vi församlingen.

Vi upplevde en stark känsla av att vi skulle öppna upp en landnings­bana för Guds närvaro.

Morgan Carlsson

Ett 20-tal ledare hade skickat sina hälsningar inför starten. Bland dem fanns pastorerna Sven Almkvist i Tornet Sigtuna, Tommy Lilja i Folkkyrkan Sölvesborg och Sven Wiborn i Pingst­kyrkan Ängelholm.

Ett själavårds­team, ett lovsångs­team och en lördags­bibelskola har nu startats. Guds­tjänsterna kommer fortsatt att hållas i biograf Arenan på måndags­kvällar och riktar sig framför allt till människor som är nya i tron eller ovana vid kristna samman­hang.

– Vi vill vinna människor för Gud. Karlstad har omkring 100 000 invånare, men vi har ett regionalt tänk också som sträcker sig längre än det lokala. I framtiden kanske det kan få bli en kyrka på flera platser, säger Morgan Carlsson.

Powered by Labrador CMS