Nyheter
Felaktiga uppgifter om kidnappad pastor
Arga Mursianhängare vandaliserade på onsdagen flera kyrkor. Pastorn Nasralla Salib och hans hustru undkom dock kidnappning.
Foto: Scanpix, Adventistsamfundet
Under gårdagen strömmade rapporter in om attacker mot kyrkor i Egypten .Från staden Asyut kom även rapporter om att Adventistkyrkan inte bara brandattackerats utan att även församlingens pastor, Nasralla Salib kidnappats tillsammans med sin hustru.– Jag mår bra, vi är trygga, säger pastor Nasralla själv till Världen idag.
På fredagen fick Världen idag kontakt med Nasralla Salib, pastor i Adventistkyrkan i Asyut och som flera webbsidor och nyhetskällor påstått ska ha kidnappats under torsdagens oroligheter i Egypten.
– Jag mår bra, vi är trygga, säger Nasralla på telefon. Då han inte är så bra på engelska så räcker han över telefon till Llewellyn Edwards, ordförande för Sjundedagsadventisterna i Egypten, som befann sig hemma hos pastorn.
– Rapporterna om kidnappningen är osanna, säger Edwards och återger Nasralla Salibs berättelse om gårdagens våldsamheter.
– Mobben marscherade hela dagen förbi vår kyrka som ligger på huvudgatan. Minst två andra kyrkor hade attackerats tillsammans med bibelsällskapets bokhandel. Så småningom bestämde sig mobben för att bryta sig in även i vår kyrka, berättar Edwards.
Nasralla och hans hustru rusade upp på övervåningen för att gömma sig från mobben. Mobben gick upp på övervåningen men hittade dem inte och när röken började fylla huset sprang de ner igen. Pastorsparet gick ut på balkongen på baksidan och fick hjälp från grannarna, trots att den till och med beväpnade mobben hotade dem.
– Grannarna kunde rädda dem och föra dem i säkerhet, berättar Edwards och påpekar att kyrkan finns i ett muslimskt grannskap.
– Vi står i skuld till de muslimska grannarna som hjälpte dem, konstaterar han.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP