Nyheter

”En fundamentalism som saknar motstycke”

Elisabeth Svantesson vid presskonferensen på tisdageftermiddagen efter statsministerns tillkännagivande om ministerutnämningen under riksmötets öppnande.

– Den sekulära humanismen slår nya rekord.Så kommenterar förre KD-ledaren Alf Svensson hetsjakten på nya arbetsmarknadsministern Elisabeth Svantesson (M) för hennes tro.

Sedan den moderate riksdagsledamoten Elisabeth Svantesson presenterades som ny arbetsmarknadsminister i alliansregeringen på tisdagen har det stormat rejält kring Svantessons religiösa tillhörighet och abortsyn, i såväl sociala som vanliga medier.
Nu slår flera tillbaka. En av dem är förre KD-ledaren Alf Svensson.
– Den här så kallade politiska korrektheten fräter på både religionsfrihet och yttrandefrihet. Därför borde både statsvetare och i det här sammanhanget även ärkebiskopen ryta i. Det är en journalistisk inkrökthet som är främmande för oss i västerlandet, säger Alf Svensson och konstaterar att Sverige saknar motstycke i världen när sådana här situationer uppstår.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS