Dick Sundevall: "Det här handlar om ministerstyre så att det dundrar om det"
Justitieminister Thomas Bodström hade ingående information om den verksamhet som polisens infiltratör Peter Rätz bedrev.
Det menar journalisten Dick Sundevall, som har skrivit en bok om polisens informatörsverksamhet.– Man ska i stort sett vara döende för att bli benådad i Sverige. Regeringen får inte ange polisiära eller juridiska skäl för en benådning, det är domstolens uppgift. Det har ändå skett i detta fall, vilket innebär att Rätzs benådats på helt felaktiga grunder, säger Dick Sundevall.
– Det handlar om ministerstyre så att det dundrar om det, fortsätter han.
Dick Sundevall ser det inträffade som ett exempel på hur man även på högsta politiska nivå, i namn av att bekämpa den grova kriminaliteten, inte bryr sig om regelverket.
För en tid sedan lämnade Dick Sundevall in en polisanmälan mot länspolismästare Carin Götblad och poliskommissarie Dan Andersson för att de ljugit om hur en operation på Gotland egentligen gick till.
Nyligen inledde överåklagare Björn Ericson en förundersökning som ska granska om poliserna ljög under de rättegångar som behandlade polisoperationen.
Ruben Agnarsson
ruben.agnarsson@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP