Nyheter
”Boko Haram dödar alla kristna män”
Ett barn som flytt undan Boko Harams angrepp mot staden Bama får mat vid en flyktingmottagning i en skola i Maiduguri på onsdagen. Många kristna har dödats av islamisterna de senaste dagarna.
Foto:
Islamistiska terrorgruppen Boko Haram fortsätter sin våldsamma framfart i norra Nigeria. Nu kommer uppgifter om att de tar över kyrkor och dödar alla kristna män i städer där de tagit kontroll.
Boko Haram utropade nyligen ett kalifat i stora delar av delstaten Borno och även delar av granndelstaten Yobe. Från flera platser rapporteras om hur de vinner mark och slår till ytterst brutalt mot kristna.
Katolske prästen Gideon Osabogie i Maiduguri uttalade sig för media om situationen på torsdagen. Han berättade att han nåtts om skrämmande uppgifter från staden Madagali, där det bor många kristna:
– Hela staden och prästgården har ockuperats av terroristerna... Dussintals har dödats och många kyrkobyggnader har bränts ned... Kristna män fångades och halshöggs. Kvinnorna tvingades till att bli muslimer och gifta sig med terroristerna, sade Osabogie, rapporterar Religion News Service.
Terrorister har också tagit över hus från kristna som antingen dödats eller flytt från staden och de har lagt beslag på deras ägodelar.
– Deras bilar används nu av terroristerna, säger Osabogie, enligt Daily Post.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP