Men en sak får ni inte glömma, mina älskade: för Herren är en dag som tusen år och tusen år som en dag.
2 Petrusbrevet 3:8

Världen idag

Regnbågsspårvagnar för 300 000 kunde inte ta passagerare

300 000 kronor har Västtrafik betalat för att låta sex spårvagnar målas i regnbågens färger. Men några passagerare har vagnarna inte kunnat ta. – De är för beskådning, säger Lars Backström, vd på Västtrafik.

Nyheter · Publicerad 17:04, 28 aug 2018

Under Europride i Göteborg har sex spårvagnar i regnbågsflaggans färger åkt runt på stadens gator. Spårvagnarna har varit del av en manifestation kallad ”Stolta spårvagnar”, i vilken Västtrafik velat ”hylla mångfalden och synliggöra hbtq-personer i det offentliga rummet”.

Omkring 50 000 kronor per målad vagn har Västtrafik betalat, uppger bolagets vd, Lars Backström, till SVT Nyheter. Det innebär en kostnad på cirka 300 000 kronor, och då är inte kostnaderna för chaufförerna inräknade.

Några passagerare har vagnarna dock inte kunnat ta. Detta på grund av ”praktiska och trafiksäkerhetsmässiga skäl”.

– De är för beskådning, säger Backström till SVT.

Han tycker inte att projektet är ett slöseri med pengar.

– Vi lägger väldigt mycket pengar på kollektivtrafiken, och i förhållande till det så tycker jag att det här är en väldigt bra insats, säger han.

Vagnarna har målats av sju konstnärer som har gett varje vagn ett särskilt motiv. Målningen på den gula vagnen föreställer ”djur som kommer ur garderoben tillsammans”, temat för den blå vagnen är ”havsdjurs friare könsidentitet” och motivet på den lila vagnen föreställer dragqueens som simmar omkring i Göteborgs kanaler.

Konstnären bakom den röda vagnen säger sig utforska ”mytologisk symbolik och femininitet” med sitt motiv som föreställer en stor orm.

– Det handlar om att acceptera allt som finns i naturen. En orm är inte bara ond utan också sexig, säger hon till Göteborg direkt.

Efter Pridefestivalen har bilder på spårvagnarna auktionerats ut på Bukowskis. Den totala summan på 41 800 kronor som auktionerna inbringade kommer att gå till RFSL.

Västtrafik stöttar inte bara Pridefestivalen genom spårvagnsprojektet, utan är dessutom en av festivalens sponsorer.

Vi lägger väldigt mycket pengar på kollektivtrafiken, och i förhållande till det så tycker jag att det här är en väldigt bra insats.

Kristna friskolerådet: Skolrapport gav felaktig bild

Utbildning. Skolinspektionen gav i sin årsrapport uttryck för brister på konfessionella friskolor. ”Synnerligen... torsdag 23/3 18:00

Demonstrationerna handlar om vad vi anser vara demokratiskt

Israelkommentar Folk demonstrerar på gatorna i hela Israel. Varje lördagskväll sedan över en månad är man ute på... torsdag 23/3 00:00