Höj, ni portar, era huvuden, höj er, ni eviga dörrar, så att ärans konung kan tåga in.
Psalm 24:7

Världen idag

Om Världen idag

Världen idag är en rikstäckande och obunden nyhetstidning på kristen  grund. Den startade som veckotidning i september 2001 och blev  tredagarstidning i maj 2004. Tidningen kommer ut på måndagar, onsdagar och  fredagar. Och ständigt på webben.

Redan första året publicerades avslöjande artiklar som nominerades till  Stora journalistpriset och vann Guldspaden. Ett signum för Världen idag är  en aktiv och orädd nyhetsjournalistik tillsammans med en tydlig  opinionsbildning.

Tidningen har dessutom en ambition att bedriva bibeltrogen folkbildning om  kristen tro och kristet tänkande. Genom människors vittnesbörd och  berättelser från församlingar är tidningen också en röst för förnyelse och  väckelse inom kristenheten.

Ledarskribenter på Världen idag är Per Ewert, Ruth Nordström, Stefan  Swärd, Olof Edsinger, Stefan Gustavsson och tidningens chefredaktör Lukas Berggren. Andra  frekventa skribenter är bland annat Ulf Cahn, Joakim Lundqvist, Linda Bergling, Lina Nielsen, Dan Salomonsson, Hans Weichbrodt, Berit Simonsson, Tomas Sandell och Paul Widén.

Världen idag är en allkristen tidning och har läsare från en stor bredd av  kyrkor, med tyngdpunkt bland frikyrkorna. Den största andelen läsare  tillhör pingströrelsen. Tidningen har 900 aktieägare och ordförande i  styrelsen är Per-Olof Eurell. Lukas Berggren är vd, ansvarig utgivare och  chefredaktör.
 

Kontaktuppgifter

Postadress: Box 6420, 751 36 Uppsala
Besöksadress: Kristallen/Axel Johanssons g 4-6
Telefon: 018-430 40 00
E-post: info@varldenidag.se

Administration och kundtjänst

Henrik Lundell
ekonomi- och adm.chef
018-430 40 53
henrik.lundell@varldenidag.se

Monika Björk
kundtjänst, växel och reception
018-430 40 52
monika.bjork@varldenidag.se

Elizabeth Lundqvist
ekonomi (mammaledig)
018-430 40 54
elizabeth.lundqvist@varldenidag.se

Redaktion

Lukas Berggren
vd, ansvarig utgivare
och chefredaktör
018-430 40 41
lukas.berggren@varldenidag.se

Jonas Adolfsson
redaktionschef och nyhetsredaktör
018-430 40 42
jonas.adolfsson@varldenidag.se

Camilla Lindmark Hörlin
redaktionssekreterare
018-430 40 33
camilla.lindmark.horlin@varldenidag.se

Sven Almkvist
redaktör för Tro och liv
018-430 40 47
sven.almkvist@varldenidag.se

Karin Nytomt
redaktör för Feature
018-430 40 13
karin.nytomt@varldenidag.se

Samuel Teglund
journalist
samuel.teglund@varldenidag.se

Sara Andersson
journalist
018-430 40 10
sara.andersson@varldenidag.se

Jonas Bergkvist
redigerare
018-430 40 93
jonas.bergkvist@varldenidag.se

Cathrine Ringbäck
redigerare
018-430 40 36
cathrine.ringback@varldenidag.se

Emelie Björhag
journalist (mammaledig)
emelie.bjorhag@varldenidag.se

Carin Johansson
korrektur
018-430 40 38
carin.johansson@varldenidag.se

Marknad

Lars Magnusson
marknadschef
018-430 40 70
lars.magnusson@varldenidag.se

Johanna Köllerfors
annons, säljare
076-869 10 54
johanna.kollerfors@varldenidag.se

Jenny Antonsson
prenumeration och kundtjänst
jenny.antonsson@varldenidag.se

Johan Ahxner
administration
johan.ahxner@varldenidag.se

Elisabeth Sollerfors
annonsproducent
elisabeth.sollerfors@varldenidag.se

Jerusalem – dåtid, nutid och framtid

Tänk om bönerna tystnar...

Krönikor Diana Paduch Abrahamsson Min familj tillhörde inte de fina familjerna i byn. Vi var stökiga, bråkiga och fungerade inte "som man ska". Jag bar på skam över hur det låg till,...